The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T]

ЕФИРНА цифрова телевизия [DVB-T] Ефирна цифрова телевизия

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #41  
Стар 28-09-2021
Аватара на ПоповП
ПоповП ПоповП не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: May 2010
Местоположение: Varna
Мнения: 2,824
Благодари: 402
Получил благодарност:
1,030 пъти в 695 поста
Сваляния: 28
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Първо провери със сегашната антена, като при всяка позиция проверявай и посоки с наклон нагоре за сигнал идващ чрез пречупване(diffraction) по хребета. Най-добре се намира оптималното място/позиция на антената както посочихме преди - по визуална връзка със сигнал индикаторите(т.е. с временен възможно къс кабел, приемник+ телевизорче близо до антената). Остава времето да е подходящо.
__________________
1.2м парабола @ Strong 2100 H-H, Inverto 0.3dB(95Е->30W); 1.1м офсет @ Moteck 2100A, Sky Sat 0.3dB; 0.82x0.9м oфсет @ парабола окачване;
DVB-T2 SRT8201, активна външна китайска антена;DAB+ FM Renkforce NE-6208.

Последно редактирано от ПоповП : 28-09-2021 на 19:07
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на ПоповП за този полезен пост :
user12321 (02-10-2021)
  #42  
Стар 29-09-2021
Аватара на Вас
Вас Вас не е на линия
Спец
 

Дата на присъединяване: Apr 2014
Местоположение: София
Мнения: 3,230
Благодари: 750
Получил благодарност:
1,362 пъти в 886 поста
Сваляния: 7
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от user12321 Вижте мненията
Този усилвател, който ми препоръчаха по-горе, свърши добра работа! Явно ще си остане завъртян към антената за постоянно. 40ти канал почти не се ловеше на моменти, тъй като окабеляването в къщата е старо и много метри от антената до приемника. Е, след монтажа на усилвателя, всичко е ОК. Остава сега като се оправи времето отново да намеря време за експерименти, да сменя окабеляването с ново и да правя опити за 27ми канал. Щом има развитие, ще споделя резултата!
Въпрос - ще има ли наистина осезаема разлика, ако купя пет пъти по-скъпа антена Funke, спрямо сегашната ми китайска антена?
Антената в случая играе най-важната роля, но при много слаб сигнал значение има кабелът, както и самият декодер. На по-предишната страница съм качил снимка на Функе-то, което ми седи на покрива на село. Сигналът, който лови идва точно от към гърба на антената, бие се в насрещния връх(2-3км), отразява се и се връща към антената. Това е средното Функе, което с вградения си усилвател е някъде към 32дБ.
При положение, че вече си купил усилвател, купи си пасивна антена, например FUBA DAT 902, която е около 16 дБ + усилвателя(15-20дБ) става същото.

При Функето елементите са доста пипкави(чупливи) и има вероятност дори да ги счупиш още при монтажа. Освен това, ако има много птици наоколо(гарги и гълъби) също не е добър вариант. Лично на мен пернатите в София ми строшиха за около месец едно голямо Функе, когато мъчех сръбската телевизия преди 5-6 години и въпреки успешния и постоянен прием, просто накрая махнах антената!
Сложи си хубав кабел с медно жило и медна оплетка, това също е много важно при слабия сигнал.
За съжаление изборът на декодери вече не е много голям, но например тунерите на Едисион са много чувствителни.
Направи първоначално опитите с настоящото оборудване, използвай максимално къс кабел, вдигни антената на 5-6 метра и ако закачиш 27к, дори само да премигват индикаторите с леки пулсации, означава че вече си в джаза и купувай смело!
Успех!

П.С. Сега се сетих.....предполагам, че идваш често в София и ако имаш възможност, вземи си декодера и просто при някой познат сканирай 27к, за да вкараш програмите в приемника.

Търсенето на сигнал при предварително запаметени програми е в пъти по-лесно!
__________________
triax 110 + h-h motor/ inverto black ultra twin/ edision primo ip S2 265/hevc

Последно редактирано от Вас : 29-09-2021 на 11:17
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на Вас за този полезен пост :
user12321 (02-10-2021)
  #43  
Стар 03-10-2021
вениотр вениотр не е на линия
VENIO
 

Дата на присъединяване: Mar 2012
Мнения: 41
Благодари: 20
Получил благодарност:
8 пъти в 7 поста
Сваляния: 10
Ъплоуди: 0
По подразбиране

[QUOTE=ПоповП;566396]С какво оборудване си опитвал 27к - антена, усилвател, приемник?

Aнтената беше от онези турските с усилвател,навремето на кленовик ги ползваха да гледат нова тв и 7 дни. Излизат събрите но 27 канал не успях.инак приемника ми е арива 152 комбо.Аз съм на нисък етаж може и там да е проблема.Но имам гледка към Николаево. Мойто мнение е че от копитото приема е труден.Но пък БНР се лови макар и с пръщене.
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на вениотр за този полезен пост :
ПоповП (05-10-2021)
  #44  
Стар 04-10-2021
Leoni Leoni не е на линия
Banned
 

Дата на присъединяване: Oct 2017
Местоположение: Германия Бавария
Мнения: 368
Благодари: 97
Получил благодарност:
124 пъти в 58 поста
Сваляния: 30
Ъплоуди: 2
По подразбиране

За кеф ли търсите ефирна тв ?
Отговори с цитат
  #45  
Стар 04-10-2021
Аватара на Вас
Вас Вас не е на линия
Спец
 

Дата на присъединяване: Apr 2014
Местоположение: София
Мнения: 3,230
Благодари: 750
Получил благодарност:
1,362 пъти в 886 поста
Сваляния: 7
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Leoni Вижте мненията
За кеф ли търсите ефирна тв ?

Мисля, че кефът вече изчезна. Непрекъснато намаляващият брой програми и лошото покритие, особено в планинските райони, отказа много ентусиасти. Друг проблем е спирането на тока на някой малък ретланслатор и липсата на сигнал със седмици. Всичко се направи, за да бъдат отказани и малкото хора повЕрвали в Цифровизацията.
Лично аз вложих доста пари навремето в антени, усилватели, декодери(с много чувствителни тунери), кабели.....проба грешка, проба-грешка...... и успях да хвана сигнал в предварително отписана и обявена за "мъртва зона"! Е и какво от това?!
Започнаха с 15 програми, днес са 6. След почти всеки дъжд, както писах по-горе сигнал няма.
Аз самият монтирах на още 7-8 човека антени за ефирната в същия "мъртъв район". Един комшия тогава даже ми разправяше, че един ден през седмицата минали някакви техници от Цифровизацията и били безкрайно учудени, като видели антените. Даже го помолили да премерят сигнала, който му излизал при приемника!
Преди две години турих една булсатка на мотор и сега ги гледам през сателита на 33.1Е. Това лято просто ме домързя да се кача на покрива и да махна антената и кабела. Да седи, не пречи на никой!


П.С. В пограничните райони определено си струва да се гонят телевизиите на комшиите, най-вече за големият брой свободни програми, особено ако разбираш и езика. Говоря основно за сръбските и македонските телевизии. Мачове от ШЛ, Формула 1 и т.н......
__________________
triax 110 + h-h motor/ inverto black ultra twin/ edision primo ip S2 265/hevc

Последно редактирано от Вас : 04-10-2021 на 11:11
Отговори с цитат
Следните потребители (3) благодарят на Вас за този полезен пост
jassen (04-10-2021), Атас (04-10-2021), юлиян211 (04-10-2021)
  #46  
Стар 04-10-2021
Аватара на юлиян211
юлиян211 юлиян211 не е на линия
изгряващ форумец
 

Дата на присъединяване: May 2019
Мнения: 66
Благодари: 647
Получил благодарност:
11 пъти в 9 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Вас Вижте мненията
Мисля, че кефът вече изчезна. Непрекъснато намаляващият брой програми и лошото покритие, особено в планинските райони, отказа много ентусиасти. Друг проблем е спирането на тока на някой малък ретланслатор и липсата на сигнал със седмици. Всичко се направи, за да бъдат отказани и малкото хора повЕрвали в Цифровизацията.
Лично аз вложих доста пари навремето в антени, усилватели, декодери(с много чувствителни тунери), кабели.....проба грешка, проба-грешка...... и успях да хвана сигнал в предварително отписана и обявена за "мъртва зона"! Е и какво от това?!
Започнаха с 15 програми, днес са 6. След почти всеки дъжд, както писах по-горе сигнал няма.
Аз самият монтирах на още 7-8 човека антени за ефирната в същия "мъртъв район". Един комшия тогава даже ми разправяше, че един ден през седмицата минали някакви техници от Цифровизацията и били безкрайно учудени, като видели антените. Даже го помолили да премерят сигнала, който му излизал при приемника!
Преди две години турих една булсатка на мотор и сега ги гледам през сателита на 33.1Е. Това лято просто ме домързя да се кача на покрива и да махна антената и кабела. Да седи, не пречи на никой!


П.С. В пограничните райони определено си струва да се гонят телевизиите на комшиите, най-вече за големият брой свободни програми, особено ако разбираш и езика. Говоря основно за сръбските и македонските телевизии. Мачове от ШЛ, Формула 1 и т.н......
И всепак е имало полза -щом от цифровизацията са се изненадали
Отговори с цитат
  #47  
Стар 04-10-2021
Leoni Leoni не е на линия
Banned
 

Дата на присъединяване: Oct 2017
Местоположение: Германия Бавария
Мнения: 368
Благодари: 97
Получил благодарност:
124 пъти в 58 поста
Сваляния: 30
Ъплоуди: 2
По подразбиране

Относно сифровизацията трябваше да има над 26 програми.ЕС дали са глобили България отностно неспазване обещанията за цифровизация.
В Германия безплатно ефирни са към 20 канала и вече са на новия стандарт Т2,ако искаш платени си купуваш ефирен приемник с абонамент и гледаш.Абе тук трябва да се цоца от народа.Що не пуснат безплатните свободно, а платените кодирани, ако искаш да гледаш платените си плащаш
Отговори с цитат
  #48  
Стар 04-10-2021
CITRON CITRON не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jun 2009
Местоположение: Sofia
Мнения: 1,026
Благодари: 102
Получил благодарност:
275 пъти в 224 поста
Сваляния: 176
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от user12321 Вижте мненията
Привет отново, ето и резултата от последните ми проби да хвана 27 канал от Радомир - резултат никакъв. Насочвах почти във всички посоки, дори и директно по права линия към Копитото и от 27ми почти никаква следа, освен някакво минимално индикиране за сигнал, с прекъсване - в менюто на декодера Strong. Ето това е антената, дигната 3 метра нагоре, а и съм във високата част на града:


http://steinberger.bg/product/3522/v...-antena-1.html


Нима трябва да търся по-голяма и маркова, с по-голямо усилване? Ами ако добавя и някой пасивен усилвател включен към фидера?
http://steinberger.bg/product/2263/v...na-syn-03.html

тази е за теб.
__________________
C:> GOTO NEXT LEVEL
Отговори с цитат
  #49  
Стар 05-10-2021
Аватара на Вас
Вас Вас не е на линия
Спец
 

Дата на присъединяване: Apr 2014
Местоположение: София
Мнения: 3,230
Благодари: 750
Получил благодарност:
1,362 пъти в 886 поста
Сваляния: 7
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Така както е на снимката си мисля, че е за хоризонтална поляризация. За да работи на вертикална, би трябвало да прави Г-образна стойка, иначе не мога да стопля как ще я закрепи на кола.....и пак нито ред за характеристиката на антената. На времето поне даваха някакви данни.
Виждал съм преди такава антена, имам някакви спомени, че беше с добри данни(явно съм гледал оригинала), но не съм я пробвал. Не знам дали имаше някакво значение, че ще лови отразен сигнал. Бая кофи мастило се изписа за антените тогава в Предавател, особено в секцията за "Сръбската телевизия в София".
Много сложно става, когато не закачаш и грам сигнал с най-обикновеното оборудване, като това важи с пълна сила и за приемника.
Имам един клип от моите проби, на които се вижда как приемникът работи без прекъсване при показател Качество 0. Това беше на 57 канал. На 51к скалата беше на 10, а на 41к биеше на 90????
Мърдаш малко антената надясно или наляво и 57 канал изчезва, а другите 51 и 41 се засилват!!!
Така става при отразения сигнал.

Сега е само на 41к и работи без грешка, но докато има ток при релейката!
__________________
triax 110 + h-h motor/ inverto black ultra twin/ edision primo ip S2 265/hevc

Последно редактирано от Вас : 05-10-2021 на 12:14
Отговори с цитат
  #50  
Стар 05-10-2021
Аватара на Вас
Вас Вас не е на линия
Спец
 

Дата на присъединяване: Apr 2014
Местоположение: София
Мнения: 3,230
Благодари: 750
Получил благодарност:
1,362 пъти в 886 поста
Сваляния: 7
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Съжалявам, че чак сега забелязах, че декодерът ти е Strong. Ако моделът е Strong SRT 8201 и не хващаш никакъв сигнал с настоящата антена и усилвател, много вероятно е там просто да няма сигнал!
Този модел на Стронг се славеше навремето с най-добрият тунер за прием на слаб сигнал. По-новият модел 8202 е с по-слаб тунер.
Слаби са и по-старите DVBT MPEG-4 пуснати тогава около Цифровизацията! Аз купих и препродадох три 8105(слаб), 8115(горе-долу) и 8113(добър), като последният е най-добрият от тези три модела и е с модулатор.
Тези декодери съществуват и под марката Thomson THT + същите цифри.
Ползвал съм и Ariva T650, която е на нивото на SRT 8113. Оптимус Ъндърлайн 3х1 и за финал ползвах Едисион Пиколо 3х1 стария модел, на който тунера се оказа най-добър!
Това ми е цялата сага с приемници, които съм тествал и ползвал през тези 7-8 години, колко станаха вече....?
__________________
triax 110 + h-h motor/ inverto black ultra twin/ edision primo ip S2 265/hevc
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
dvbt, Перник


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Разширено търсене
Начин на разглеждане

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
200 джигити за 5 дни заснеха в Перник kabel Дъра-Бъра 0 06-04-2012 17:06


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 07:36.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.