The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > САТЕЛИТНИ АНТЕНИ

САТЕЛИТНИ АНТЕНИ Дискусии за сателитните антени. Параболични, офсетови, тороидални. Монтаж, настройки, направи си сам.

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #31  
Стар 09-11-2010
Джак Джак не е на линия
Мореплавател
 

Дата на присъединяване: Dec 2007
Местоположение: София
Мнения: 5,815
Благодари: 1,820
Получил благодарност:
1,999 пъти в 856 поста
Сваляния: 126
Ъплоуди: 17
По подразбиране

Онази снимка с надписите върху конверторите е стара - при нея конвертора е по-приближен към центъра, а този на 39E e изнесен извън рейката с удължител. Тази е актуалната конфигурация, само дето 23.5Е е вече ALPS а не жълт.
__________________
QUICKBUTTON Mod by Jack 1.3 & Lite (за Енигма 2 приемници)
DM800 320HDD REV:M, Triax 88 {13E, 19E, 23,5E, 28,2E, 39E}, Triax 78 {5W/4W, 1W, 5E, 7E/9E}, DiseqC EMP CENTAURI 9/1 | DiseqC Opticum 4/1, Alps, Inverto, Invacom
Отговори с цитат
  #32  
Стар 09-11-2010
Аватара на Ooo_Pepi
Ooo_Pepi Ooo_Pepi не е на линия
върл SAT фен
 

Дата на присъединяване: Jul 2009
Местоположение: София
Мнения: 3,346
Благодари: 2,626
Получил благодарност:
1,745 пъти в 888 поста
Сваляния: 5
Ъплоуди: 1
По подразбиране

На мен 23,5Е ми е от другата страна а пък 19,2Е ми е максимум в центъра ето така:



За всички останали спътници пречат дърветата, това е положението.
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на Ooo_Pepi за този полезен пост :
Джак (09-11-2010)
  #33  
Стар 15-11-2010
Аватара на Ooo_Pepi
Ooo_Pepi Ooo_Pepi не е на линия
върл SAT фен
 

Дата на присъединяване: Jul 2009
Местоположение: София
Мнения: 3,346
Благодари: 2,626
Получил благодарност:
1,745 пъти в 888 поста
Сваляния: 5
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Понеже в тази тема правиме някакви сравнения между турския държач и датския на триакс, затова се свързах с Ники и той ми предостави един триакс държач за експеримента.
Джак ме беше помолил да наложа турската с датската рейка за да може да се види разликата между двете. Днес правих тотално разместване на антените ми най-вече заради дърветата които пречат на сигнала... може да видите на снимките горе за какво говоря.
След като свалих триакса ми (TD88) на който съм направил мултифийда имах възможността да наложа двете рейки. Разлика определено има, не само в дължината в полза на турската саб рейка, но и в самата дъга. За съжаление днес не ми остана време да тествам двете рейки за да установя коя повече се доближава до истинската дъга от спътници на небето.
Това най-вероятно няма да го правя утре а може би след седмица-две когато ми се занимава и когато времето позволява.
В по-горен пост Джак обясни какви други разлики може да има в двете рейки и наистина има няколко такива, сега ще ви ги изброя.
Първото което вече споменах е дъгата на двете рейки.
Второто е дължината на двете рейки.
Третото е височината на пластмасовия държач който се пъха в алуминиевия такъв и който държи всъщност самата рейка на която се редят конверторите.
Има разлика и в самата изработка на двете пластмаси която се изразява в това, че са с различни профили и дължина.
Друга много съществена разлика според мен е по-тънката пластмаса на държачите на конверторите при саб-а което позволява конверторите да са по-близо един до друг. На същите такива при триакс са доста по-дебели което пречи да се монтират два конвертора за през три градуса. Което пък от своя страна принуждава собствениците на триакс държача да махат едната страна на пластмасовия държач която служи да се затегне здраво конвертора с цел от евентуално извъртане по скю-то.
Тук е момента да кажа, че точно тия държачи за конверторите при триакс са направени от еластична пластмаса и са изчислени да са една идея по-малки от вътрешната си страна от обиколката на самия конвертор което налага вкарването на конвертора с малко повечко сила. Което пък е добре защото стои стегнато и конвертора няма как от самосебе си да се завърти по скю-то. Това дава спокойствие на собственика решил да прави мултифийд, че и без другата пластмаса за затягане на конвертора с рапидка ще стои на желания градус без да мърда. Тук също е момента да спомена, че там където няма конвертори през три градуса човек спокойно може да завие и втория елемент за затягане на конвертора. За когото казах вече, че е доста дебел и неудобството е, че рапидката се завива в долната част на тази пластмаса при това в хоризонтално положение, което като цяло е неудобно и не добре измислено. При същите тия държачи на турския саб, едно че пластмасата е по-тънка и се доближават повече конверторите един към друг както вече споменах ами са сложили мястото за завиване с рапидка в по-горната част под наклон който е много удобен за затягане на конвертора с цел да не шава. Ако обаче се махне едната част на този пластмасов държач конвертора ще падне с други думи не може без него както при триакс държачите.
Още нещо за финал около тия държачи което е много важно. Турските държачи са направени така, че при поставянето им на алуминиевия държач влизат по-навътре към центъра на антената отколкото тези на триакса. Това позволява на централния конвертор да е повече в средата на антената което е от значение ако централен ще ви е слаб спътник като астра 1Н на 19Е.
След като настроих антената във възможно най-доброто положение и след като проверих всички възможности които могат да окажат влияние на по-доброто приемане на сигнала, реших да тествам и другата рейка.
Свалих оригиналната и сложих тази на саб, наложи се да се бара елевацията, просто позицията на антената не беше най-оптималната за този държач. След като настоих антената в най-доброто положение се оказа, че сигнала е по-силен с 1,2дб. Тук само ще вметна, че и при двете рейки използвах турски държач за конвертора защото те ходят по-навътре към центъра. Последва редене и на другите ми конвертори и изцеждането им. Знам, че Джак ме накара да проверя в края на рейката даден спътник какви децибели ще изкара с двата държача за да видим кой е по-добре изчислен спрямо дъгата, но това означава да свалям тая рейка и да слагам другата а съм затегнал всичко като за ураган (видяхте като задуха как ми се клати бора). Ще направя и този тест, но както казах по-натам. Добавям снимки за да се видят тези неща за които писах по-горе и мога да уверя всеки, че истината е в мултифийда... никакви мотори вече Бързо се превключва, не въртиш, сменяш 5-6 спътника от воле, въобще си е удобство. Аз до момента пак го ползвах това удобство, но с няколко антени и то заради дърветата които ми пречат на сигнала.
Може да съм пропуснал нещо да спомена, но ако се сетя ще пусна нов пост, ако някой има въпроси да пита.
Сега се сещам нещо друго, на 2-3 снимки ще видите какво е най-стабилното решение ако ви се счупи тази пластмасова капачка (не знам как точно се нарича) в задната част на антената която държи рамото да не мърда. На нея има две като пъпки които са под конус и влизат в двете дупки със щракване. Това е измислено с цел удобното пренасяне на антената без да се разглобява крепежа а само се изваждат тия две пъпки и рамото се прибира нагоре. Миналата година горе-долу по това време се наложи да сменям конвертора и понеже беше бая напред нямаше как да го достигна. Затова натиснах тия конусовидните пъпки и взех да напъвах рамото нагоре. Стисках ги тия джаджи стисках ги ръцете ме заболяха от стискане, но не излизат. Продължих да напъвам накрая изпукаха и се спраскаха, не знам как са ги предвидили да се изваждат ама при мене се счупиха и още по-добре. Сега ще ви кажа защо... защото макар и малко рамото играеше нагоре-надолу... естествено след натиск. Сега както ще видите на снимките колкото и да натискаш няма как да мръдне рамото... това му е решението.
А днес като местих антената викам айде и аз да сложа по една контра гайка нищо, че антената ми е 88 и едва ли има нужда с тая големина.
По-горе Валето ме беше попитал дали държача е изработен от качествена пластмаса която ще издържи дълги години...
Не знам Вале, не ги правя аз ама едва ли турците дето правят тия антени се занимават от вчера с това. По тоя повод искам да ти кажа нещо, виж на една от снимките как при оригиналния държач след стягане на болта как гайката отзад е тръгнала да се върти в леглото си и е напънала пластмасата. Вервай ми яко стегах сичко, виж после на друга снимка там където съм снимал конверторите отзад се вижда същото легло на турската пластмаса. Колко имах сила толко стегах аз не виждам да е мръднала гайката, ако не се вижда добре щото снимката е правена тая вечер на тъмно мога да снимам утре на светло с макро. Едва ли тая пластмаса след една година ще изгори от слънцето, дъждовете и снеговете и ще се разпадне или счупи от някой вятър. Ще поживеем пък ще видим
Ето снимките:

















Отговори с цитат
Следните потребители (5) благодарят на Ooo_Pepi за този полезен пост
dvt1 (25-11-2010), kabel (15-11-2010), Venlancellot (10-02-2019), Ламерът (15-11-2010), Онджичек (16-11-2010)
  #34  
Стар 15-11-2010
Джак Джак не е на линия
Мореплавател
 

Дата на присъединяване: Dec 2007
Местоположение: София
Мнения: 5,815
Благодари: 1,820
Получил благодарност:
1,999 пъти в 856 поста
Сваляния: 126
Ъплоуди: 17
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Ooo_Pepi Вижте мненията
Знам, че Джак ме накара да проверя в края на рейката даден спътник какви децибели ще изкара с двата държача за да видим кой е по-добре изчислен спрямо дъгата
Поздравления за фоторепортажа!
Относно различната геометрия на рейките, аз съм сигурен, че рейката на Триакс е изчислена по-добре за отражателя на Триакс, отколкото турската рейка от друга антена (разликата в геометрията на двете рейки е доказателство че няма да работят еднакво). Накарах те да провериш това, за да се увериш сам.
Щеше да е добре, като тестваш рейката на Триакс да беше използвал оригиналните държачи за конверторите идващи с рейката на Триакс. Доколкото разбрах си ползвал турските.
__________________
QUICKBUTTON Mod by Jack 1.3 & Lite (за Енигма 2 приемници)
DM800 320HDD REV:M, Triax 88 {13E, 19E, 23,5E, 28,2E, 39E}, Triax 78 {5W/4W, 1W, 5E, 7E/9E}, DiseqC EMP CENTAURI 9/1 | DiseqC Opticum 4/1, Alps, Inverto, Invacom
Отговори с цитат
  #35  
Стар 15-11-2010
Аватара на Ooo_Pepi
Ooo_Pepi Ooo_Pepi не е на линия
върл SAT фен
 

Дата на присъединяване: Jul 2009
Местоположение: София
Мнения: 3,346
Благодари: 2,626
Получил благодарност:
1,745 пъти в 888 поста
Сваляния: 5
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Джак Вижте мненията
Щеше да е добре, като тестваш рейката на Триакс да беше използвал оригиналните държачи за конверторите идващи с рейката на Триакс. Доколкото разбрах си ползвал турските.
Да и на двете рейки ползвах турски държачи защото с тях конвертора отива повече към центъра.
Ако на някой не му е ясно какво точно имам предвид нека погледне снимката долу.
Както се вижда, сега конвертора ходи до там където е червената лента, ако бях сложил датските държачи конв. щеше да отиде до там където е зелената лента. Това съм го начертал примерно, снимка забравих да направя, но разлика имаше и затова предпочетох турските. При следващия тест ще пробвам на триакс рейката триакс държач за конв.
Само не мога да си обясня защо на 1Н с турския държач постигнах повече децибели отколкото с датския... иначе е ясно, че е в мой интерес да имам повече децибели на 1Н отколкото да са ми на ръба и при лошо време да нема никой.

EDIT: Забравих снимката да кача


Последно редактирано от Ooo_Pepi : 15-11-2010 на 00:54
Отговори с цитат
  #36  
Стар 15-11-2010
Джак Джак не е на линия
Мореплавател
 

Дата на присъединяване: Dec 2007
Местоположение: София
Мнения: 5,815
Благодари: 1,820
Получил благодарност:
1,999 пъти в 856 поста
Сваляния: 126
Ъплоуди: 17
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Ooo_Pepi Вижте мненията
Само не мога да си обясня защо на 1Н с турския държач постигнах повече децибели отколкото с датския...
След като си сложил оригиналния държач на триакс, се е наложило да променяш елевацията на антената, та си мисля, че точно тогава е станал сакатлъка. Ако не е ИДЕАЛНО права стойката, след промяна на елевацията се налага да се корегира и посоката на антената със завъртане наляво или надясно. Често става дума за милиметър-два или по-малко (или повече, зависи колко е крива стойката). Но този милиметър-два играе гояма роля за най-слабите транспондери. Доколкото си спомням от разговорите ни, си корегирал само елевацията.

Моята стойка е същата като твоята - булсатска и НЕ Е идеално права - антената й тежи. А на твоята булсатска стойка си слагал и допълнителни приспособления и като гледам снимката която ми изпрати, не ми се вярва че стойката е идеално права. Ако искаш публикувай снимката на стойката и тук, заслужава си да се види.

С една дума, след като сложиш оригиналната рейка с оригиналните държачи за конверторите, освен елевацията, си направи и другите настройките на антената отново.

Би трябвало на централните конвертори, където ти е 19Е да няма голяма разлика в приема при добре направени настройки. Разликата би се проявила повече на конверторите, които са в краищата на рейката - в полза на оригиналната. Нищо, че турската рейка е по-дълга. Каква файда от дължината й, след като кривината й не следва точно геометрията на отражателя на Триакс и не може да насочи крайните конвертори прецизно към отразения лъч?
__________________
QUICKBUTTON Mod by Jack 1.3 & Lite (за Енигма 2 приемници)
DM800 320HDD REV:M, Triax 88 {13E, 19E, 23,5E, 28,2E, 39E}, Triax 78 {5W/4W, 1W, 5E, 7E/9E}, DiseqC EMP CENTAURI 9/1 | DiseqC Opticum 4/1, Alps, Inverto, Invacom
Отговори с цитат
  #37  
Стар 15-11-2010
Аватара на Ooo_Pepi
Ooo_Pepi Ooo_Pepi не е на линия
върл SAT фен
 

Дата на присъединяване: Jul 2009
Местоположение: София
Мнения: 3,346
Благодари: 2,626
Получил благодарност:
1,745 пъти в 888 поста
Сваляния: 5
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Джак онази снимка дето ти пратих със стойка на булсат с допълнителни тръби и железа по нея с цел изкарване на антената по-навън от стената съм я правил миналата година и много отдавна моя TD88 не седи там насочен към тор (межу другото тогава с него хващах NRK1 и другите на същия транспондер.) Така, че тази снимка не е актуална вече а иначе си прав, че не е абсолютно отвесна.
Май не си разгледал всичките снимки в по-горния ми пост иначе щеше да забележиш на каква тръба е в момента антената дефакто от вчера.
Другото за което говориш за елевацията и т.н. го правих, ще се повторя накратко защото май не си ме разбрал.
Сложих антената на тръбата, сложих датската рейка и конвертор триакс тси 005 от дясната страна на рейката върху турския държач за конв. защото той ходи по-навътре към центъра. От там насетне изкарах 1Н в най-доброто положение което може да се изкара по начина по който го правех с рейка от мултифийд. Бъзикал съм елевации, въртене на конвертора по скю-то, напред-назад както и наклон на рейката в двете посоки. Децибелите които постигнах ги пише в дългия ми пост.
След това махнах рейката и сложих турската, след побутване на антената насам-натам видях, че може още да се повишат децибелите и запретнах ръкави. Не след дълго бъзикане по всевъзможен начин на къде ли не както бях направил и с датския държач децибелите бяха с 1,2 повече. Което за 1Н си е бая, ето тук не мога да разбера защо турския изкара повече.
Ако си направя експеримента с крайните спътници и се окаже, че оригиналната рейка показва по-добри резултати евентуално (щото не се знае докато не се тества) за какво ми е да са ми по-силни крайните говоря в моя случай като при мен крайни са 9Е и до него 13Е, след като ще ми отслабне 1Н. Дали ще са ми 11дб или 13дб примерно (на 9Е и на 13Е) хич не ме грее след като 1Н ще ми отслабне с децибел и нещо. Сега се сещам да споделя, че по време на изцеждането по 1Н пробвах и инверто блек ултра и той даде по-силен сигнал с 0,3дб. Но така или иначе не знам защо оставих триакс конвертора на 19Е... ааа да, щото ми трябваше по-добър конвертор за антената ми която седи към тор.
Днес приключих с окабеляването направо се разбих, мислех, че за час най-много два ще приключа... да, да... от сутринта като станах и почнах та чак в късния следобед свърших ама пък стана красота. Прибрани кабели, със свински опашчици, опънати... абе как си трЕбе
Отговори с цитат
  #38  
Стар 15-11-2010
Аватара на pgi
pgi pgi не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Feb 2008
Местоположение: гр. Камено
Мнения: 737
Благодари: 92
Получил благодарност:
210 пъти в 119 поста
Сваляния: 49
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Снимай да се порадваме и ние.
Отговори с цитат
  #39  
Стар 15-11-2010
Аватара на Ooo_Pepi
Ooo_Pepi Ooo_Pepi не е на линия
върл SAT фен
 

Дата на присъединяване: Jul 2009
Местоположение: София
Мнения: 3,346
Благодари: 2,626
Получил благодарност:
1,745 пъти в 888 поста
Сваляния: 5
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от pgi Вижте мненията
Снимай да се порадваме и ние.
На една... всъщност съм качил две... карай та на 2 сники се вижда "смока" над София, обърни внимание по-нагоре небето как е чисто а долу е мръсотията която всички дишат.
Ето снимки след окабеляването днес (15.11.2010)













Отговори с цитат
  #40  
Стар 15-11-2010
Аватара на gentu
gentu gentu не е на линия
Старото (куче)!!!
 

Дата на присъединяване: Aug 2007
Местоположение: София
Мнения: 5,738
Благодари: 1,371
Получил благодарност:
2,166 пъти в 1,223 поста
Сваляния: 183
Ъплоуди: 10
По подразбиране

Само на мене ли така ми се види ,че двата алпса не са застопорени въобще?
__________________
-"Знанието е сила"
Всеки може да опикае стените. - Бъди мъж! - осери тавана!
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
13, 16, 19Е, td78, Мултифийд, питанеtriax


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Разширено търсене
Начин на разглеждане

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
triax td 110 ? martinakis САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 10 19-02-2011 20:49
TRIAX - история sarivano САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 3 13-12-2010 12:29
Какъв мотор ще ми препоръчате за Triax TD78? Момчил-Търговище МОТОРИ И ПОЗИЦИОНЕРИ 2 10-04-2010 18:42
Triax TD88 fox САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 22 04-05-2009 21:49
Triax TD78 vs GLOBO Click-Clack 85 см. ppet САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 2 28-04-2008 11:55


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 02:51.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.