The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДИСКУСИИ - Всичко за сателитната и наземната телевизия > МОТОРИ И ПОЗИЦИОНЕРИ

МОТОРИ И ПОЗИЦИОНЕРИ Настройки на мотори и позиционери за сателитни антени.

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #31  
Стар 28-08-2011
Аватара на dodo_pv
dodo_pv dodo_pv е на линия
No Brain, No Pain
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: Пловдив
Мнения: 2,427
Благодари: 858
Получил благодарност:
855 пъти в 550 поста
Сваляния: 69
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Здравей, Триакс

Трезвен бях, като писах пост 24, но с ограничено време, та затова бях максимално кратък и точен Сега не съм (трезвен), разположил съм се удобно в едно спретнато хотелче в Северен Рейн-Вестфалия, със свободно време, поддържайки градуса със студена биричка, почвайки по-подробно да ти обяднявам. Надявам се този път да схванеш основното
1. Не исках да сравнявам RG6 с RG11, а просто коакс. кабели, които „стават” за всички сателитни конфигурации. Съжалявам, че така се е получило, нямах време за повествования. Става въпрос за следното: освен като фидер, коаксиалният кабел в сателитните системи трябва да изпълнява и функцията на обикновен електрически кабел, който да пренася постоянен ток с минимални загуби от единия до другия край. Физически това става по съвсем различен начин, за радост имам време и мога да ти го обясня. Фидерът пренася електромагнитната вълна от конвертора до тунера за последваща обработка. При тази висока честота на електрическото поле се появява един интересен ефект, наречен „скин” или „повърхностен”. Токовете протичат само по повърхността на кабела, поради което сърцевината му е без значение. Може вместо жило да се използва посребрена или помедена тръба. А самата електромагнитна вълна се разпространява между жилото и оплетката като стояща. Не така стоят нещата с постоянната съставка на тока, която захранва конвертор, мотор и дисек. Конверторът е грубо 3,5 вата, ако не му липсват стъпала като на онези, които ги дават с ниво на шума 0,1dB, а моторът може да достигне до 6 вата, ако антената е голяма и има вятър на талази. Ако електрическите загуби по постоянен ток на кабела са големи, падът на напрежението в края му, където са мотора и дисеците е толкова голям, че дайсек-командите не се изпълняват и системата блокира. Така стигаме до точка 3, която си написал в пост 25 за разликата между структура и състав на материала. Тук загубите зависят от състава на метала. Структурата му е една и съща. И ако за Гамакабел РК75-5-341А има стандарт БДС 6483-87, който определя състава на жилото, то при кока 80 и 100 такъв няма, което позволява на производителя да променя състава му, без да засяга структурата. Сиреч, жилото може да бъде направено от електротехническа мед, галванична мед или медна сплав. А йезуитският английски надпис „Cu blanc“ може да се изтълкува (преведе) и като „помеден”, което променя дори структурата. За да бъдат постояннотоковите загуби минимални, проводимостта на метала трябва да е максимална, а съпротивлението на кабела- минимално. Това се постига с увеличаване на сечението му, намаляне на дължината и употребата на сребро или галванична мед. Но за разлика между структура и състав при коаксиалните кабели е прието да се говори само за изолациите му.
Между другото, в четенето между редовете много ми помогна една информация, която ти ми даде преди около година, засягаща продуктовата спецификация на фирми-производителки за различните държави. Беше по повод един конвертор на Триакс и много ме впечатли. Няколко месеца по-късно, макар и по съвсем друг повод, това инфо се потвърди и от двама чехи, дошли да изследват прахове за пране, храни и напитки в България. Малко от вас си спомнят за резултатите от изследванията от независимите лаборатории, тъй като бързо всичко беше потулено. Засегнати бяха концерни като Кокакола, Хенкел, Проктър и Гембъл, фирми като Якобс, Нестле и др. Те дадоха типичен пример за подмяна на състава в една и съща структура.
2. Сега да драсня няколко думи по втора точка: Съвсем случайно работя от 17 години за голям европейски концерн, правя го в цяла Европа (че даже и малко оттатък Босфора), така че смея да твърдя, че съм наясно с материята. Освен това, всяка година ни обучават по 3 седмици средно, за да не затъпяваме или ако сме били много прости, да станем по-малко прости. По този приятен повод сега съм тук и ще поостана. И не си мисли, че идеята е само да се наливаме, длъжни сме да си тръгнем със сертификат. Причината са „гаранцията за качеството в Европа и сертификатите”, за които пишеш. И още по-случайно, в момента се занимавам със „складови” дейности и направих справка откъде се доставят повечено силови и някои по-специфични кабели. Инициалите на държавата са BG. И само защото не съм съвсем наясно колко и какви противостарители се използват от различните производители на кабели във външните им изолации, няма да коментирам Кока и Гамакабел. Само ще споделя, че за 3 години няма промяна в качеството на РК-75-5-341А, който ползвам.
В някоя друга тема по-нататък може и да споделя нещо за уловките при полагане на коаксиалните кабели и как може няколко месеца след монтажа да се скапе; за това колко безинтересна е големината на затихването на фидера в сателитната техника за домашни условия и някои други неща, които доста биха разбунили духовете на повечето участници.
Засега- толкова, отивам за бира!

Последно редактирано от dodo_pv : 28-08-2011 на 23:27
Отговори с цитат
Следните потребители (5) благодарят на dodo_pv за този полезен пост
jassen (29-08-2011), Lyubo8306 (15-02-2012), PhilipZ (29-08-2011), БАЙ ИВАН (29-08-2011), иво колев (05-09-2011)
  #32  
Стар 31-08-2011
Triax Triax не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Jul 2009
Местоположение: Варна
Мнения: 484
Благодари: 2
Получил благодарност:
98 пъти в 87 поста
Сваляния: 56
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Явно редовно трябва да си носиш по някое пищовче в джоба, че като не си трезвен си по-сладък...

За съжаление нямам никакво време да правя справка с учебниците по електротехника (по образование съм енергетик ВН) в раздела за кабели. В общи линии си прав, освен:
Цитирай:
Първоначално написано от dodo_pv Вижте мненията
то при кока 80 и 100 такъв няма, което позволява на производителя да променя състава му, без да засяга структурата. Сиреч, жилото може да бъде направено от електротехническа мед, галванична мед или медна сплав. А йезуитският английски надпис „Cu blanc“ може да се изтълкува (преведе) и като „помеден”, което променя дори структурата.
Доколкото аз съм запознат, понятието "Cu blank" означава "чиста мед". Виждал съм спецификация на кабел със сърцевина от стоманена сплав с обозначение "Steel&Cu blank".
Те не ползват "държавен стандарт". За тях клента е по-важен. Дават спецификация на даден продукт и гарантират, че тя е вярна при всяка една партида. А от какво ще бъде направен този продукт не е от съществено значение. За теб важно ли е дали медта е галванична или е сплав, след като всички показатели, с които си купил продукта са същите...
Големите производители на сателитна техника не могат да си позволят скрито да влошат качеството на даден продукт, поради простата причина, че една система се проектира като се правят една дузина изчисления, базирани на ТТ данните на всеки продукт. Ако накрая при замерванията нещо не излезе се търси причината и ако тя се окаже продукт-менте, последствията за производителя са много тежки.
Избирането на производител за голям обект е на база референции, реноме, оферта. Не случайно проектантите на Бурж ал-Араб са избрали Триакс...

П.П. Ако ти поостане време прескочи до северна Чехия...Карлови Вари... доволен ши останеш...и пий само Козел
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на Triax за този полезен пост :
dodo_pv (31-08-2011)
  #33  
Стар 24-09-2011
шишо698 шишо698 не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Sep 2011
Мнения: 2
Благодари: 1
Получил благодарност:
1 път в 1 пост
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от dodo_pv Вижте мненията
Ще ти платя метъра по 2 лева, ако ми намериш от севлиевския с плътното медно жило. Наистина го няма! Предполагам, мислиш си за смолянския РК75-5-341А на Гамакабел.
Севлиевският коаксиален кабел е марка РК75-4-34 произведен от "Емка" АД - Севлиево.
http://www.emka-bg.com/bg/main.php?id=74
Отговори с цитат
  #34  
Стар 25-09-2011
Аватара на dodo_pv
dodo_pv dodo_pv е на линия
No Brain, No Pain
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: Пловдив
Мнения: 2,427
Благодари: 858
Получил благодарност:
855 пъти в 550 поста
Сваляния: 69
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Коаксиалният кабел на ЕМКА, за който споменах по-горе, го няма вече на страницата, която си дал. Кабелът на нея не е по-различен от Гамакабел.
Засега съм намерил един SkySat RG-6 HQ-PRO Outdoor, който на пръв поглед изглежда перфектен, но няма споменат производител и има някои малки неточности в описанието. Изглежда копие на едновремешния кабел на ЕМКА Севлиево, с променена външна изолация. Цената му е много добра, но трябва да се види на място за какво точно става въпрос и да се замерят някои неща.
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
110, 3800, optibox, triax, мотор


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Разширено търсене
Начин на разглеждане

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Triax 110& H-H 3800-пълна лудница koscom САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 45 25-04-2018 20:13
Мотор за Triax TD110 ? "Доктора" МОТОРИ И ПОЗИЦИОНЕРИ 4 22-02-2011 10:03
H-H Мотор STRONG DM2100A или Optibox DM-3800 грубия МОТОРИ И ПОЗИЦИОНЕРИ 3 26-07-2010 23:12
Какъв мотор ще ми препоръчате за Triax TD78? Момчил-Търговище МОТОРИ И ПОЗИЦИОНЕРИ 2 10-04-2010 18:42
HH МОТОР Opticum DM-3800 mimetomm Монтаж и настройка на антени 4 09-08-2009 17:21


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 09:13.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.