The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДЪРА-БЪРА > Дъра-Бъра

Дъра-Бъра Тук се обсъжда всичко което не е свързано с цифровата телевизия

Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #31  
Стар 24-08-2022
CITRON CITRON не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jun 2009
Местоположение: Sofia
Мнения: 1,026
Благодари: 102
Получил благодарност:
275 пъти в 224 поста
Сваляния: 176
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от ТКЗС Вижте мненията
Тук се чуват диспечерите и на двете летища в Букурещ , както и канал с метеорологични дании за градовете наоколо , където също има летища . Тираджиите също ми излизат , блока ми е на по-малко от 100 м. от международния път за Дунав мост. Сега се заиграх и с програмките за самолети , оказа се , че стайната антенка има най-дбро покритие и наистина вижда самолетите които покрива изгледа до хоризонта :
Екстра! Радвам се че те запалих...))
__________________
C:> GOTO NEXT LEVEL
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на CITRON за този полезен пост :
ТКЗС (24-08-2022)
  #32  
Стар 24-08-2022
bate_dino bate_dino не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Jun 2010
Местоположение: София
Мнения: 985
Благодари: 270
Получил благодарност:
371 пъти в 299 поста
Сваляния: 44
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от ТКЗС Вижте мненията
Оказва се , че това е носеща честота на стари и изведени от експоатация военни или метеорологични спътници , които отдавна са бракувани и забравени . Според това което четох , явно след години на неуспешни цикли на зареждане и разреждане в батериите на тези спътници протича някаква химична реакция , която затваря веригата , позволявайки на спътника да получава ток от соларните си панели . И когато слънцето напече достатъчно панелите, спътника се пробужда за кратко , като предават само носеща честота без информация , като точно тези сигнали успяваме да уловим с сдр стика , а се местят , защото напрежението от соларните панели не е постоянно . Ето и цялата статия ако на някой му е интересно , да и пусне един преводач :
https://www.rtl-sdr.com/receiving-de...lites-rtl-sdr/
В момента има и работещи метео спътници - 3 на NOAA и 1 на руснаците /Метеор/. На долния банд 137 с RTL стикче се приемат добре дори и с обикновен дипол. Има няколко проекта за автоматични приемане, дори има и комбинирано за NOAA и SSTV от МКС.

А щом си близо до Дунав мост, освен самолетчета, може да следиш и AIS корабчетата по Дунавa, както и разговорите на морския банд около 156 MHz
__________________

Отговори с цитат
Следните потребители (2) благодарят на bate_dino за този полезен пост
CITRON (24-08-2022), ТКЗС (24-08-2022)
  #33  
Стар 24-08-2022
Аватара на ТКЗС
ТКЗС ТКЗС не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jun 2010
Местоположение: Русе , парабола 180 см.
Мнения: 1,061
Благодари: 710
Получил благодарност:
514 пъти в 278 поста
Сваляния: 40
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Аз бях запален и преди , но не бях скачал в по-дълбоки води , тогава ми бяха по-интересни късите вълни , c SDRSharp беше много по-лесно да разберa коя станция ловя, без да чакам да я обявят , или да намеря точно определена по честота , отколкото на радио с аналогова скала, където е почти невъзможно. Бях скапал и един стик в опит да го тунинговам за по добър прием и ми беше поспаднал ентусиазма като цяло, докато не прочетох за умрелите сателити и се сетих , че съм хващал подобни . Мкс
и Метеор все още ми се виждат ``висока летва ``, още повече разполагам само със стика, нямам никакви филтри и конвертори , а виждам че ги препоръчват. Мога да тествам единствено готова конфигурация на някой друг . Сега се мъча да изкарам нещо на DRM
__________________

Отговори с цитат
  #34  
Стар 24-08-2022
spaice spaice не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jan 2010
Мнения: 1,157
Благодари: 78
Получил благодарност:
353 пъти в 236 поста
Сваляния: 126
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Не съм радиолюбител, много не ги разбирам.
Навремето военните имаха радиостанции, ако не се лъжа Р161. Мися, че бяха само на късовълновия обхват. Те бяха със скачащи честоти. На предавателя предварително се нстройваха 10 честоти и станцията по време на работа си сменяше честотата. В този режим можеха да работят само ако от двете страни са такива (за да може другата отсреща да знае на коя честота да скача).
Иначе можеха да си работят и в обикновен режим.
Отговори с цитат
  #35  
Стар 25-08-2022
bate_dino bate_dino не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Jun 2010
Местоположение: София
Мнения: 985
Благодари: 270
Получил благодарност:
371 пъти в 299 поста
Сваляния: 44
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от ТКЗС Вижте мненията
Мкс
и Метеор все още ми се виждат ``висока летва ``, още повече разполагам само със стика, нямам никакви филтри и конвертори , а виждам че ги препоръчват. Мога да тествам единствено готова конфигурация на някой друг . Сега се мъча да изкарам нещо на DRM

Метеор М2 на 137.1 Mhz /LRPT/ и МКС въобще не са сложни с SDR-а. И един прост дипол върши работа, но ако си мераклия може един QFH антена да спретнеш /Макар и да изглежда сложно, се прави за отрицателно време, а и всява респект пред съседите :-)/. Аз повторих схемата на tf1ez.com, като я смятах да влезе в люителския банд за да приемам и МКС. Виж горния банд /HRPT/ вече става по-сложно и там си трябват вече филтри, усилватели, въртящи антени и.т. За DRM емисиите сложното, че на КВ антените са големи и всеки вариант за скъсяване намалява ефективноста, а и шума оказва голямо влияние.
__________________

Отговори с цитат
  #36  
Стар 27-08-2022
Аватара на ТКЗС
ТКЗС ТКЗС не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jun 2010
Местоположение: Русе , парабола 180 см.
Мнения: 1,061
Благодари: 710
Получил благодарност:
514 пъти в 278 поста
Сваляния: 40
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от bate_dino Вижте мненията
Метеор М2 на 137.1 Mhz /LRPT/ и МКС въобще не са сложни с SDR-а. И един прост дипол върши работа, но ако си мераклия може един QFH антена да спретнеш /Макар и да изглежда сложно, се прави за отрицателно време, а и всява респект пред съседите :-)/. Аз повторих схемата на tf1ez.com, като я смятах да влезе в люителския банд за да приемам и МКС. Виж горния банд /HRPT/ вече става по-сложно и там си трябват вече филтри, усилватели, въртящи антени и.т. За DRM емисиите сложното, че на КВ антените са големи и всеки вариант за скъсяване намалява ефективноста, а и шума оказва голямо влияние.
Видя се облак от космоса , има някакъв напредък За антена използвах FM от покрива , минаваща през таб 12 , така имам леко изчистване на страничния шум. . Лошото е , че около тия честоти при мен е пълно със самолети , а и антената е насочена точно към Букурещ и летищата.

free image upload


free image upload
__________________

Отговори с цитат
  #37  
Стар 27-08-2022
CITRON CITRON не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jun 2009
Местоположение: Sofia
Мнения: 1,026
Благодари: 102
Получил благодарност:
275 пъти в 224 поста
Сваляния: 176
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от ТКЗС Вижте мненията
Видя се облак от космоса , има някакъв напредък За антена използвах FM от покрива , минаваща през таб 12 , така имам леко изчистване на страничния шум. . Лошото е , че около тия честоти при мен е пълно със самолети , а и антената е насочена точно към Букурещ и летищата.

free image upload


free image upload
Три диполна най-малко и лов на " Лисици" си трябва 45 гр от хоризонта движение по дъгата подъгата.
__________________
C:> GOTO NEXT LEVEL
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на CITRON за този полезен пост :
ТКЗС (28-08-2022)
  #38  
Стар 27-08-2022
Аватара на Момчил Минков
Момчил Минков Момчил Минков не е на линия
от Шумен
 

Дата на присъединяване: Aug 2010
Местоположение: Шумен
Мнения: 1,224
Благодари: 287
Получил благодарност:
250 пъти в 202 поста
Сваляния: 99
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от CITRON Вижте мненията
лов на " Лисици"
това за много колеги ше е странен термин
__________________
____|_______|_Удряй_|_______|_______|_
|_______|_______|главата|_______|______
____|_______|_______|си_тук_|_______|__
Отговори с цитат
Следните потребители (2) благодарят на Момчил Минков за този полезен пост
bate_dino (27-08-2022), ТКЗС (28-08-2022)
  #39  
Стар 27-08-2022
bate_dino bate_dino не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Jun 2010
Местоположение: София
Мнения: 985
Благодари: 270
Получил благодарност:
371 пъти в 299 поста
Сваляния: 44
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Гледайки снимката е дипол с рефлектор. Само Директора липсва за да стане истинско яги. Вибратора вероятно е настроен за broadcast обхата. Така ,че проблемите са 3 -първо FM ппедавателите ще му запушват sdr-a, второ антената не е настроена за air банда и 3-то за сателитно приемане вертикалната поляризация / каквато е инсталацията в случая / не е най-удачна за спътниците.от друга страна зависи и от траекторията ще има и доста читави приеми
__________________


Последно редактирано от bate_dino : 27-08-2022 на 20:34
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на bate_dino за този полезен пост :
ТКЗС (28-08-2022)
  #40  
Стар 28-08-2022
CITRON CITRON не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Jun 2009
Местоположение: Sofia
Мнения: 1,026
Благодари: 102
Получил благодарност:
275 пъти в 224 поста
Сваляния: 176
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Момчил Минков Вижте мненията
това за много колеги ше е странен термин
Прав си! Малко история-теория...инфо от еди друг форум https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=11473.0
От федерацията инфо....http://bfra.bg/abouthamradio/ardf
__________________
C:> GOTO NEXT LEVEL

Последно редактирано от CITRON : 28-08-2022 на 08:41
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
Има, ЛИ, радиолюбители


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата
Начин на разглеждане


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 04:58.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.