The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ЗА НАЧИНАЕЩИ > Монтаж и настройка на антени

Монтаж и настройка на антени Схеми, съвети и въпроси за монтаж и настройка на сателитни антени

Отговори
 
Контрол над темата Търси в тази тема Начин на разглеждане
  #1  
Стар 27-12-2009
Аватара на crazyhorse
crazyhorse crazyhorse не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Dec 2009
Местоположение: София
Мнения: 111
Благодари: 22
Получил благодарност:
8 пъти в 5 поста
Сваляния: 37
Ъплоуди: 1
По подразбиране Помощ за настройка на офсетова антена

Здравейте, от скоро имам офсетова антена и приемник подарени от баща ми и си купих двигател с надеждата да гледам повечко спътници. Както и да е, от една седмица се мъча да я настроя на правилната дъга, за да хвана по възможност всичко от Hispsat до Hellassat 2 а това което постигам е че хващам само 7 спътника от Eutelsat W3A 7.0°E до Astra 2A at 28.2°E. Ето и данните на апаратурата ми:

1. Антена: 90см офсетова от тези на ITV Partner
2. Двигател: H-H Golden Interstar GI-50-120
3. Приемник: Yu-Ma-Tu MX Plus
4. Конвертор: Sharp Uni LNB надписа му е изтрит, мисля че е със затихване 0,2 или 0,3 db.

Преди да настроя антената, с двигателя, тя беше позиционирана на Hellassat 2 и най-силния транспондер беше със сигнал 13,6, а на Urkosmos със 7,3 (антената беше тогава с булсатски приемник). След като сложих новия приемник и добавих и двигателчето положението със сигнала на едни от най-силните транспондери в проценти при спътниците е следното:

1. Astra 2A - 28.2°E: Renault TV (11260 V 27500) 43%
2. Astra 3A - 23.5°E: Ocko TV (10862 H 22000) 82%
3. Astra 1H 19.2°E: Phoenix (10744 H 22000) 94%
4. Eutelsat W2 16°E: SK Folk (11304 V 30000) 79%
5. HotBird 6/8/9 13.0°E: Sarafan (11013 H 27500) 85%
6. Eutelsat W2A 10°E: Al-Forat (11172 H 2532) 49%
7. Eutelsat W3A 7.0°E: TRT Turizm (11554 H 27500) 61%

Други спътници така и не хванах, иначе ако настоя антената да хваща сириуса хубаво, после ми се губят всички спътници, а ловя само сириус и амос от тая дъга. Така и не можах да хвана Тора. Настройките които съм правил са следните. Нивелирал съм стойката за антената, избирам си за централен спътник Astra 3A - 23.5°E, слагам ъгъла на елевация от скалата на антената на 41°, мотора е центриран на нулево положение, стягам стойката на антената така че да е центрирана спрямо центъра на хобота на двигателчето. Хобота е нивелиран да сочи вертикално надолу. Искам да попитам конвертора да се мърда ли наляво или надясно, понеже моя е центриран, дали има значение това за сигнала и някой да даде отзиви за някой наистина добър конвертор. Иначе като положение антената се намира в квартал Изток с приблизителни координати N: 42,669° и E: 23,355° ако това има значение.
Отговори с цитат
  #2  
Стар 27-12-2009
Аватара на iwelichkow
iwelichkow iwelichkow е на линия
лаборант
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: София
Мнения: 783
Благодари: 52
Получил благодарност:
166 пъти в 97 поста
Сваляния: 48
Ъплоуди: 4
По подразбиране

ще ти предложа този линк: http://satellite-bg.blogspot.com/ дано ти свърши работа
Отговори с цитат
  #3  
Стар 28-12-2009
Devnull Devnull не е на линия
Banned
 

Дата на присъединяване: Feb 2008
Мнения: 967
Благодари: 303
Получил благодарност:
286 пъти в 151 поста
Сваляния: 178
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Аз казвам да си настроиш антената с нулево положение на мотора за най-южния за теб сателит. Стойката да е точно отвесна от всички страни мерено с нивелир. Тогава дъгата е твоя.
Отговори с цитат
  #4  
Стар 28-12-2009
Аватара на ROCCO
ROCCO ROCCO не е на линия
сат-тв-колегата
 

Дата на присъединяване: Mar 2008
Мнения: 866
Благодари: 240
Получил благодарност:
517 пъти в 235 поста
Сваляния: 122
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Съжалявам,че не е на Български, но се надявам да ти бъде полезно клипчето!!!



__________________
Отговори с цитат
  #5  
Стар 28-12-2009
Аватара на Въйко
Въйко Въйко не е на линия
Овчар
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: TKЗС
Мнения: 1,295
Благодари: 110
Получил благодарност:
916 пъти в 346 поста
Сваляния: 9
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Братленце,нещо много бъркаш пич.
На тези мотори се настройва първо скалата на мотора.На него си има скала отстрани.Там се задават градусите за географската ширина а не хобота да ти е вертикален.Задаваш градусите,след това се задава и ъгъла на антената,после както ти е на "0" пърпъретката търсиш Астра 23,5 за София.Като я намериш доизцеждаш антената на макс първо по вертикала после по хоризонтала като въртенето става по хоризонтала от мотора а не от скобата на хобота,пак цедиш вертикала и пак хоризонтала докато не изкараш максимума.Пускаш я антената по дъгата и гледаш какво става с крайните спътници и донастройваш както по хоризонтала така и елевация и деклинация ако може така да се каже или по-точно ъгъла на полярната ос и офсетния ъгъл за да спрегнеш дъгата в три точки.
Ако ти се играе за по-лесно можеш да зададеш 0.21° Изток като ъглова настройка на мотора за да не донаместваш дъгата в последствие.
Но има и нещо друго,от това че ти излизат само тези спътници на запад а на изток няма никой освен 28Е говори за крива стойка но това ще се види след като си настроиш всичко и обиколиш дъгата.

Последно редактирано от Въйко : 28-12-2009 на 02:37
Отговори с цитат
  #6  
Стар 28-12-2009
Аватара на crazyhorse
crazyhorse crazyhorse не е на линия
супер форумец
 

Дата на присъединяване: Dec 2009
Местоположение: София
Мнения: 111
Благодари: 22
Получил благодарност:
8 пъти в 5 поста
Сваляния: 37
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Въ123 Вижте мненията
На тези мотори се настройва първо скалата на мотора.На него си има скала отстрани.Там се задават градусите за географската ширина а не хобота да ти е вертикален.Задаваш градусите,след това се задава и ъгъла на антената,после както ти е на "0" пърпъретката търсиш Астра 23,5 за София.Ако ти се играе за по-лесно можеш да зададеш 0.21° Изток като ъглова настройка на мотора за да не донаместваш дъгата в последствие.
Имам още няколко въпроса:

1. На колко градуса трябва да е сложена скалата на мотора за моите координати?
2. Какво е ъгъла на елевация и ъгъла на деклинация?
3. Какво е офсетов ъгъл?
4. Офсетка 90см. отговаря ли на височина 80см и ширина 75см?

Предполагам че като ми се изяснят тези неща вече ще мога да си настроя антената.

PS: Ей това ми се получава като си вкарам данните за антената и координатите в калкулатора.
Отговори с цитат
  #7  
Стар 28-12-2009
Аватара на Въйко
Въйко Въйко не е на линия
Овчар
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: TKЗС
Мнения: 1,295
Благодари: 110
Получил благодарност:
916 пъти в 346 поста
Сваляния: 9
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Значи сега на първо време си я завърти на ръка антената към Хелас понеже доколкото разбрах от там си гледаш телевизия.
Ще ти трябва около 1-2 дена да прочетеш и да ти се изясни всичко.
Моторетката не е толкова просто нещо колкото изглежда,всъщност е много елементарно но трябва да вникнеш в цялата изтория.
Пишеш в Гугъл elevation,declination,offset angle,diseqc motor setup и четеш.
Като за начало се запознай с полярното окачване на антените,там вече всички ъгли са ти на лице и са много ясно разграничени и обяснени.Н-Н мотора е частен случай на полярното окачване.
Също така трябва да се запознаеш и с разположението на спътниците на геостационарна орбита кое къде и как е там.
Трябва да ти се светне в главата ъгъла от 90 градуса който е константа и в тези 90 градуса как вътре започват да се променят елеацията,деклинацията и ъгъла на полярната ос като сбора им е точно 90 градуса.
Подкови се теоретично за да знаеш какво трябва да направиш и как се прави за да може после да зададеш точните си въпроси а не да се луташ и да се учиш в движение.С принципа на налучкването няма да стане...
Залягай и чети и учи,това ще ти е от полза много.
Отговори с цитат
  #8  
Стар 28-12-2009
Devnull Devnull не е на линия
Banned
 

Дата на присъединяване: Feb 2008
Мнения: 967
Благодари: 303
Получил благодарност:
286 пъти в 151 поста
Сваляния: 178
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Значи настройката се прави горе-долу така:

1. вертикална стойка.

2. От книжката на мотора виждаш за твоето географско положение ъгъла, на който поставяш планката на мотора - на колкото северна ширина си, на толкова слагаш скобата.

3. Изчислява се ъгъла на който слагаш антената = Р-(45-ъгъла на северната ти ширина)
Р е ъгъла на антената за най-близкият ти до юг сателит, ако нямаш мотор. Или го вземаш от производителя - от книжката на антената или от сайта.
например за мен ъгъла е 42,3N, Р=40,8(за сателита Астра 28,2Е), следователно ъгъла на антената = 40,8-(45-42,3)=38,1.
Слагам антената на 38,1.

4. Настройваш антената на този най-близък до юга сателит. За целта трябва да си знаеш източната дължина. За мен е 27,2Е. Южният сателит е Астра 2 на 28,2. Значи е на 1градус на изток от точния ми юг. Включвам приемника към мотора, влизам в опциите за въртене на мотор, завъртам на изток, докато ъгъла на хобота стане 1 градус изток. Слагаш мотора с антената, гледаш показателите за качество и въртиш около стойката, докато изкараш максимума. После вече всеки сателит си е на мястото(ако си на USALS Diseq 1.3, но трябва да зададеш в приемника северната ширина и източната си дължина), или с въртене си докарваш сателит по сателит( Diseq 1.2)

Това ми го писа PGI когато аз настройвах моя мотор. Следвах точно инструкцията,но за моя мотор и моето географско положение. Всичко стана от раз и до сега не съм имал проблеми.
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на Devnull за този полезен пост :
bangelius (08-09-2010)
  #9  
Стар 28-12-2009
Аватара на Въйко
Въйко Въйко не е на линия
Овчар
 

Дата на присъединяване: Jun 2008
Местоположение: TKЗС
Мнения: 1,295
Благодари: 110
Получил благодарност:
916 пъти в 346 поста
Сваляния: 9
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Гена ти от кога живееш във Варна бре
Отговори с цитат
  #10  
Стар 28-12-2009
Devnull Devnull не е на линия
Banned
 

Дата на присъединяване: Feb 2008
Мнения: 967
Благодари: 303
Получил благодарност:
286 пъти в 151 поста
Сваляния: 178
Ъплоуди: 1
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от егенков Вижте мненията

Това ми го писа PGI когато аз настройвах моя мотор. Следвах точно инструкцията,но за моя мотор и моето географско положение. Всичко стана от раз и до сега не съм имал проблеми.
Тона баба ми ли да го прочете.
Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
антена, За, на, Настройка, Офсетова, Помощ


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата Търси в тази тема
Търси в тази тема:

Разширено търсене
Начин на разглеждане

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Помощ за настройка на Антена с H-H мотор данаил Монтаж и настройка на антени 22 17-01-2011 04:06
Задвижване за офсетова антена! koko313 САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 10 09-07-2010 08:34
Въпрос за офсетова антена krasix САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 6 30-04-2010 21:56
Помощ за настройка на антена Николай1 Монтаж и настройка на антени 3 09-02-2010 08:50
настройка на офсетова антена триакс88 как hameleona200 САТЕЛИТНИ АНТЕНИ 18 23-06-2008 02:24


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 13:59.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.