The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > ДЪРА-БЪРА > Дъра-Бъра

Дъра-Бъра Тук се обсъжда всичко което не е свързано с цифровата телевизия

Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #31  
Стар 17-01-2019
Аватара на Танннер
Танннер Танннер не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Dec 2018
Местоположение: Шумен Варна Бургас
Мнения: 425
Благодари: 159
Получил благодарност:
39 пъти в 33 поста
Сваляния: 1
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от дрим Вижте мненията
Здравейте,
За да реализирате нещо подобно като изнасянв на аналогова линия по VoIP, напълно ви е достатъчно едно spa устройство на линксис или подобно на друг производител.
А именно устройството трябва да има един fxs, fxo, LAN и wan портове.
Fxs порта е за аналоговия телефон, fxo порта е за аналоговата линия, идеята е, че всички такива устройства за базирани на native SIP и лесно може да се конфигурират, когато влезне повикване по аналоговата линия да звъни едновременно на телефона на fxs порта и в същото време да прати invite към някой sip клиент или както е при мен към asterisk.
Само ще ви дам съвет, къквото и да тествате много внимателно си отваряйте портовете на рутерите, особенно като терминирате VoIP през нета без VPN, също така задължително пускайте някакво security като аутентикация с име и парола защото
Е ви охакат и ще ви навъртят една приятна сметка докато се усетите.

Поздрави и весели празници на всички.

Здравей, и аз искам да пусна същата система, която си пускал у дома.
Още работи ли при теб тази система?


Понеже аз блокирах на диалплана, въобще не ми е ясен.

Ще може ли малко помощ?


Успях само да вържа стационарен телефон за Line 1 на SPA 3000 към asterisk и успях да проведа по VOIP разговор от стационарният телефон и смартфон в лана ми.
Но не успявам да ги накарам да излизат през БТК PSTN, както и да получават обаждания от BTK PSTN.
Отговори с цитат
  #32  
Стар 19-01-2019
Аватара на дрим
дрим дрим не е на линия
Модератор
 

Дата на присъединяване: Feb 2012
Местоположение: София
Мнения: 7,132
Благодари: 1,291
Получил благодарност:
6,124 пъти в 2,544 поста
Сваляния: 71
Ъплоуди: 8
По подразбиране

Това беше актуално преди сумати години. В ерата на SIPa няма нужда от никакви сматани адаптери.
Въпросното SPA беше един компромис за небивани пари навремето.
Вземи си абонамент към който и да е алтернативен провайдер и се трънкни.
Ако толкова ти е мерак да си ползваш домашния телефонен номер, пренесли си го към въпросния алтернативен провайдер!


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
__________________
Техническите въпроси на лично, носят полза само на питащият и е неуважение към форума!
За подобни въпроси, използвай ТОВА!


Отговори с цитат
  #33  
Стар 20-01-2019
Аватара на Танннер
Танннер Танннер не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Dec 2018
Местоположение: Шумен Варна Бургас
Мнения: 425
Благодари: 159
Получил благодарност:
39 пъти в 33 поста
Сваляния: 1
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от дрим Вижте мненията
Това беше актуално преди сумати години. В ерата на SIPa няма нужда от никакви сматани адаптери.
Въпросното SPA беше един компромис за небивани пари навремето.
Вземи си абонамент към който и да е алтернативен провайдер и се трънкни.
Ако толкова ти е мерак да си ползваш домашния телефонен номер, пренесли си го към въпросния алтернативен провайдер!


Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Здравей, благодаря че се включи.

Целта ми не е да ползвам войп или да разпространявам войп, дори изходящите обаждания не са ми приоритет, а само входящите.

Казваш провайдър, ами провайдъра съм си аз сам на себе си локално, тоест представи си астериска ми като провайдър на войп в лан мрежата ми, която искам да вържа към линксус в лан мрежата ми, който пък е вързан за PSTN линия на бтк и един аналогов телефон.


Но понеже съм невеж как се прави прехода и не успявам да ги подкарам нещата.


Крайната ми цел е сип номерата ми в астериска да могат да получават обаждания идващи към PSTN линията на Виваком.

Като това са три телефона у дома вързани по WIFI.
И един аналогов вързан за Linksys на Line1.


Тя тази линия не се използва почти у дома, просто малко смарт искам да я направя.


Теоретично горе долу разрбах какво да правя но практическата част ми е мъгла от към настройка на конфигурации в астериск и линкус.


Защото са много комплекнси нещата....
1 Кодеци трябва да се съобразят, на смартфона какви има и какви се поддържат от войп клиента там, астериска за този екстеншън какви кодеци поддържа и съответно в линксуса какво кодеци има, относно кодеците трябва да се ползва кодек който се поддържа и на трите посочени места горе, това го трабълшутнах.

2 За да вържа Астериска и Линксуса, понеже са две различни устройства физически в лана, единственият начин това да се случи е по IP на мрежово ниво чрез SIP трънк.
Тук някак несигурно май се справих, но не знам колко точно.
Създава се екстеншън в астериск, който се посвещава за сип трънка между линксъс и астериск.
Създава се сип трънк в астериск, в който се посочва айпи на астериска и порт, както и екстеншъна.
В линксуса в PSTN line посочвам за прокси сървър астериска и екстеншъна посветен за сип трънка и порта за сипа, съобразявам и кодека.
И имам работещ сип трънк уж между астериск и линксус.
Тук само ме притеснява едно, защо мога да изградя сип трънк само на порт 5060 успешно между линксус и астериск, често в гайдовете за сип трънк ползват портове като 5061, 5062 или 5090 но не и 5060, при мой опит с портвое различни от 5060 нямам успешно ръкостискане между астериск и линксус за сип трънк.


3 Е тук вече се омотах жестоко, и трябва някой да ми обясни как се тълкуват диал планове, че доста неразбираеми са на пръв поглед.
Така тук вече трябва да се правят диал планове.
Значи в Астериск за да имам успешен диал план, първо трябва да си направя правила за входящи и изходящи обаждания, реално това ще са правила за сип екстеншъните във астериск, тук ми е мъгла как правилно се правят тези правила, вече щом са направени правилно тези правила, се пави диал плана в астериск, като се направи диал плана в астериск, в този диал план се посочвам правилата за изходящи и входящи обаждания, след това се посочва този диал план и във всеки екстеншън номер в астериск.

3.1 След като с астериск всико е готово, остава по важната част за да заработи всичко, диал плановете в линксуса, тоест диал плана в PSTN line и в Line 1.
И тук е тънкият момент и съществената част за прехода VOIP to PSTN и PSTN to Voip.
Най вероятно това се случва в PSTN Line в линксус, тук става меджика, тук се случва прехода, тук се случват нещата, тук е сип трънка към астериск, тук е pstn линията към виваком.
В Line 1 трябва да се сетъпне предполагам сип екстеншън за астериск че да може това аналогово телефонче закачено за линкуса в Line1 да може локално да търси сип екстеншъни в астериск, и също така да му се сетне диал плана в Line 1 за да може това аналогово телефонче да излиза и през PSTN линията.


И ако сбъркам дори само на едно място по горе и всичко на долу се проваля .

Последно редактирано от Танннер : 20-01-2019 на 00:47
Отговори с цитат
  #34  
Стар 20-01-2019
Аватара на дрим
дрим дрим не е на линия
Модератор
 

Дата на присъединяване: Feb 2012
Местоположение: София
Мнения: 7,132
Благодари: 1,291
Получил благодарност:
6,124 пъти в 2,544 поста
Сваляния: 71
Ъплоуди: 8
По подразбиране

Да, разбрах те още от първия пост!
Затова ти казах да си пренесеш домашния номер към някой алтернативен SIP провайдер и да си го трънкнеш директно към астериска, за да не се занимаваш с глупости.
А провайдер няма как да си сам без връзка с външния свят, ако ме разбираш

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
__________________
Техническите въпроси на лично, носят полза само на питащият и е неуважение към форума!
За подобни въпроси, използвай ТОВА!


Отговори с цитат
  #35  
Стар 20-01-2019
Аватара на Танннер
Танннер Танннер не е на линия
мега форумец
 

Дата на присъединяване: Dec 2018
Местоположение: Шумен Варна Бургас
Мнения: 425
Благодари: 159
Получил благодарност:
39 пъти в 33 поста
Сваляния: 1
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от дрим Вижте мненията
Да, разбрах те още от първия пост!
Затова ти казах да си пренесеш домашния номер към някой алтернативен SIP провайдер и да си го трънкнеш директно към астериска, за да не се занимаваш с глупости.
А провайдер няма как да си сам без връзка с външния свят, ако ме разбираш

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Ъпдейтнах си поста.


Но защо трябва да плащам за чужд провайдър и да се трънквам към него, като искам да се трънкна към себе си?

За да мога да направя прехода на PSTN към VOIP в рамките само на моите екстеншън номера в моят астериск, които са само 3.
Реално може дори на практика само един да се ползва.

Дори да се трънкна към чужд войп оператор, пак с диал плановете в линсуса ще съм греда ако не видя на някой друг диал плана за изход и вход на повиквания в PSTN line и Line 1.
Но тук подозирам че намекваш за подход без PSTN линия и Линксус?
Но тук май нещо бъркам, под пренасяне на номер имаш в предвид да поискам от някой войп провайдър да ми вдигне същият номер като домашният телефон от виваком и да се трънкна към този провайдър и да излизам със същият номер, който ми е на PSTN линията?
Така VOIP света ще може да ме търси на него и ще стига до сип ектеншъните ми от астериска и а сип екстеншъните ще излизат със този номер от войп провайдъра който съм си поискал в случая същия като на виваком домашния.
А хората търсещи ме извън войп ще стигат през PSTN към който имам аналогов телефон само вързан?
И тук малко се обърках, ако някой ме търси през войп ще стига до астериска ми, ако някой ме търси извън войп а през мобилен оператор стационарен и т.н ще стига до мен през pstn линията и аналоговата слушалка?

Тоест ако някой от войп звъни, аналоговата слушалка няма да звънне, ако някой през PSTN или друг оператор ме търси, астериск есктеншъните няма да звъннат?


Но пак опираме и тук до правила за изходящи и входящи и диал планове в астериск.

Последно редактирано от Танннер : 20-01-2019 на 01:08
Отговори с цитат
  #36  
Стар 20-01-2019
Аватара на дрим
дрим дрим не е на линия
Модератор
 

Дата на присъединяване: Feb 2012
Местоположение: София
Мнения: 7,132
Благодари: 1,291
Получил благодарност:
6,124 пъти в 2,544 поста
Сваляния: 71
Ъплоуди: 8
По подразбиране

Пич, нямам време да чета полемики или да влизам в такива, какви са тези чаршафи дето си изписал?!

Да плащаш на други не искаш, ами за аналоговия номер не плащаш ли сега!
Написах ти, пренасяш си аналоговия номер към някой сип провайдер и го трънкваш в астериска ти.
На изход твоите вътрешни екстеншъни ще се презентират като номера на домашния ти телефон.
На вход, когато някой ти набере домашния телефон, имаш няколко варианта, според нуждите ти:
-входящо, обаждането ти е мапнато към един конкретен екстеншън
-към хънт група
-или звънят всички екстеншъни заедно!

Друг вариант за външна линия ти е да вземеш един 3G usb dongle да го рутнеш и да му пуснеш гласовите функции, забождаш го в астериска слагаш му сим карта на оператор, слагаш драйверите и настройваш номерационния си план. Можеш и смс сървър да си направиш. (Прочети в нета кои модели 3г модеми стават, информация има бол)

Това е, дал съм ти насоки, повече чаршафи не ми се четат!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
__________________
Техническите въпроси на лично, носят полза само на питащият и е неуважение към форума!
За подобни въпроси, използвай ТОВА!


Отговори с цитат
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
линия, на, телефонна, Шарване


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 
Контрол над темата
Начин на разглеждане

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
Ц-линия public enemy #1 CCcam 0 16-12-2011 16:07
n-линия martinakis Newcamd 5 23-10-2010 13:11


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 01:26.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.