The Best Streaming Software!
VIVO Rent A Car - Your car rental
Върни се   Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ > Друга цифрова техника > КОМПЮТРИ и периферия

КОМПЮТРИ и периферия Компютърни системи и мрежи

Отговори
 
Контрол над темата Начин на разглеждане
  #1  
Стар 10-04-2023
Георги Андонов Георги Андонов не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Mar 2023
Мнения: 10
Благодари: 6
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
Question Съвет за HTPC

Здравейте,

Замислил съм се за HTPC (Home Theater PC), който да свържа постоянно към телевизора.
Причините да не ми допада Android TV на телевизора са, че няма AdBlocker и гледане на YouTube е досадно и, че гледам предимно филми/музика записани на HDD/USB и малко IPTV.

Засега използвам лаптоп за тази цел, но искам да е нещо постоянно. Да го направя и да го забравя.

Нуждая се от съвет за хардуера, като изискванията са:
  • Да поддържа 4K/60Hz (HDMI 2.0).
  • 4К филми да вървят без проблем.
  • Вътрешен SSD диск за OS (дискът със филми и музика е външен).
  • USB 2.0/3.0, Wi-Fi, Bluetooth
  • Аналогов изход за слушалки (аудио системата ми има само вход чинчове).
  • Компактна кутия. За предпочитане с вградено захранване, а не с външен адаптер.
  • По възможност без движещи се част или поне да е доста тих.
Софтуерът ще бъде Ubuntu OS + Kodi и VLC. Смятам да го пусна в kiosk-mode и да стартира направо Kodi.

Доколкото прочетох, работа би свършило някакво mini PC (CPU i3-i5), 8+GB RAM, 128GB SSD.

Ще се радвам ако ме насочите към конкретни модели. Предпочитам да е готова конфигурация, а не сам до го сглобявам от компоненти.
Отговори с цитат
  #2  
Стар 10-04-2023
Аватара на vasilstf
vasilstf vasilstf не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Mar 2012
Мнения: 2,176
Благодари: 578
Получил благодарност:
780 пъти в 528 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Доколкото виждам, добре си се ориентирал какво ти трябва. Има доста готови модели в големите компютърни магазини, остава само да разгледаш и да си харесаш подходящ.
__________________
*** 80cm (13E - 19,2E - 23,5E) *** 80cm (0,8W - 1,9E) *** 60cm (39E - 45/46E) *** Zgemma H9 Combo *** Panasonic viera TX-L42E30E ***
Отговори с цитат
  #3  
Стар 10-04-2023
Георги Андонов Георги Андонов не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Mar 2023
Мнения: 10
Благодари: 6
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

То аз разгледах няколко сайта (reset, jar и vali), но mini PC и barebone системи с процесори i3/i5 са за 700-1500лв. ... не са в моя бюджет!

Има и някакви за по 150-250 лв, но са с процесори, които нищо не ми говорят - Jasper Lake Celeron, SOC SMSC UFX6000, Cortex A5 Quad-Core ...
Нямам идея това поддържа ли 4к видео или са някакви играчки?
Отговори с цитат
  #4  
Стар 10-04-2023
katopatisia katopatisia не е на линия
Pukkelpop
 

Дата на присъединяване: Jul 2009
Мнения: 492
Благодари: 400
Получил благодарност:
146 пъти в 102 поста
Сваляния: 4
Ъплоуди: 0
Talking

Цитирай:
Първоначално написано от Георги Андонов Вижте мненията
....
Причините да не ми допада Android TV на телевизора са, че няма AdBlocker и гледане на YouTube е досадно и,....
Гледаш си YouTube през браузъра и си инсталираш Адблокър какъвто ти е на сърце, така че не ти е проблемът в Андроида.
Отговори с цитат
  #5  
Стар 10-04-2023
Георги Андонов Георги Андонов не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Mar 2023
Мнения: 10
Благодари: 6
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от katopatisia Вижте мненията
Гледаш си YouTube през браузъра и си инсталираш Адблокър какъвто ти е на сърце, така че не ти е проблемът в Андроида.
Рекламите изобилстват, когато гледам през приложението на YouTube.

Знам, че има решение на въпроса с рекламите, но не искам да задръствам телевизора с десетки приложения, като пълнофункционален браузер и негови add-on-и.
Да накича телевизора с безброй приложения не е пътят, по който искам да вървя!
Даже първото, което направих бе да деинсталирам от телевизора всички ненужни приложения - като Plex, Spotify, TED, Netflix, Disney+ и т.н.

Решил съм да използвам телевизора само като "монитор", а "умното" управление да го прави HTPC.
Смятам, че така ще постигна моногократно по-добра скорост, функционалност и удобство в сравнение с вградените възможности на Android TV.
Разбира се, това е свързано с разходи за хардуер и време за конфигуриране.
Отговори с цитат
  #6  
Стар 10-04-2023
Аватара на vasilstf
vasilstf vasilstf не е на линия
форумец-ветеран
 

Дата на присъединяване: Mar 2012
Мнения: 2,176
Благодари: 578
Получил благодарност:
780 пъти в 528 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Георги Андонов Вижте мненията
То аз разгледах няколко сайта (reset, jar и vali), но mini PC и barebone системи с процесори i3/i5 са за 700-1500лв. ... не са в моя бюджет!

Има и някакви за по 150-250 лв, но са с процесори, които нищо не ми говорят - Jasper Lake Celeron, SOC SMSC UFX6000, Cortex A5 Quad-Core ...
Нямам идея това поддържа ли 4к видео или са някакви играчки?
Подобни машинки обикновено ползват вградена видео карта, а тя е в процесора. Много е вероятно, от едно поколение celeron и core i5 да са с еднакви или сходни видеокарти. На сайта на интел можеш да видиш пълните характеристики. В днешно време повечето ги правят да покриват 4К. Лошото е, че не подлежат на ъпгрейд.
__________________
*** 80cm (13E - 19,2E - 23,5E) *** 80cm (0,8W - 1,9E) *** 60cm (39E - 45/46E) *** Zgemma H9 Combo *** Panasonic viera TX-L42E30E ***
Отговори с цитат
  #7  
Стар 10-04-2023
katopatisia katopatisia не е на линия
Pukkelpop
 

Дата на присъединяване: Jul 2009
Мнения: 492
Благодари: 400
Получил благодарност:
146 пъти в 102 поста
Сваляния: 4
Ъплоуди: 0
Talking

Цитирай:
Първоначално написано от Георги Андонов Вижте мненията
...Решил съм да използвам телевизора само като "монитор", а "умното" управление да го прави HTPC...
Аз лично не разбирам какъв резултат гониш. Имаш Андроид ТВ, но искаш да си ползваш телевизора само като монитор. Разгледал си мини PC-тата, но са ти извън бюджета. Значи си свързваш компа/лаптопа (с каквото там разполагаш) с един HDMI кабел и си ползваш телевизора, като монитор и целта ти е постигната (каквато и да е целта).
Отговори с цитат
  #8  
Стар 10-04-2023
Георги Андонов Георги Андонов не е на линия
форумно сукалче
 

Дата на присъединяване: Mar 2023
Мнения: 10
Благодари: 6
Получил благодарност:
0 пъти в 0 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от katopatisia Вижте мненията
Аз лично не разбирам какъв резултат гониш. Имаш Андроид ТВ, но искаш да си ползваш телевизора само като монитор...
Според мен, Андроид ТВ е силно насочен към платени streaming платформи, от които аз не се интересувам.
За нещата за които го използвам - Андроид ТВ е бавен, разхвърлян между десетки приложения, и пълен с реклами за платени услуги.
По тази причина не търся и Android box, а по-скоро малък компютър.

Цитирай:
Първоначално написано от katopatisia Вижте мненията
... Разгледал си мини PC-тата, но са ти извън бюджета. Значи си свързваш компа/лаптопа (с каквото там разполагаш) с един HDMI кабел и си ползваш телевизора, като монитор и целта ти е постигната (каквато и да е целта).
Разгледах мини PC-тата и тези за които съм сигурен, че отговарят на изискванията са извън бюджета. Има и такива на 1/3 като цена и точно за тях питам дали биха били достатъчни?

А относно свързване на лаптоп:
Цитирай:
Първоначално написано от Георги Андонов Вижте мненията
... Засега използвам лаптоп за тази цел, но искам да е нещо постоянно. ...
Още в началото написах, че това правя и работи точно както искам, но търся машинка за постоянно изпълнение на тези функции.

Може би не обясних правилно какъв е въпросът ми?
Молбата ми беше: - Дайте препоръки за HTPC хардуер?
Акцентът е върху филми. Като възможности за gaming и пълнофункционален компютър НЕ са част от изискванията.
Отговори с цитат
  #9  
Стар 10-04-2023
ogibo ogibo е на линия
Тракторист
 

Дата на присъединяване: Jan 2008
Местоположение: Свиленград
Мнения: 821
Благодари: 313
Получил благодарност:
187 пъти в 134 поста
Сваляния: 13
Ъплоуди: 0
По подразбиране

В никакъв случай не искам да те разубеждавам за HTPC защото и аз бях насочен на там, но също като теб пресметнах че финансово не си заслужава. Моето решение беше Android TV на който инсталирах SmartTube за гледане на тубата без реклами. За гледане на филми ползвам VLC. Един познат ми настрои торентите да се свалят направо през рутера към който пък има закачен 2 ТВ хард. Тук във форума има хора които могат да обяснят по-подробно как става и дано някой се включи.
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на ogibo за този полезен пост :
  #10  
Стар 10-04-2023
Чък Норис Чък Норис не е на линия
Модератор
 

Дата на присъединяване: Dec 2008
Местоположение: Пловдив
Мнения: 11,937
Благодари: 980
Получил благодарност:
7,314 пъти в 3,551 поста
Сваляния: 89
Ъплоуди: 24
По подразбиране

Kodi има добавки за да си гледаш филмите онлайн от замунда, арена и други тракери, без нужда да ги сваляш. Също така има добавки за ютуб.
Отговори с цитат
Следните потребители БЛАГОДАРЯТ на Чък Норис за този полезен пост :
Sponsored Links
VIVO Rent A Car  Вземи своят Vu+ сега!  SatPlus
Отговори

Съобщения от Devil M
VIVO Rent A Car  

Тагове
htpc, За, съвет


Активни потребители разглеждащи тази тема в момента: 1 (0 членове и 1 гости)
 

Подобни теми
Тема Започнал темата Форум Отговори Последно мнение
HTPC дъно AT5IONT-I +подарък 4GB DDR3 пиратко Приключили продажби 7 08-05-2016 11:15
HTPC от NUC или лаптоп Двапищова HDTV дискусии 22 18-03-2015 19:53
Съвет за HTPC Андрей Колев КОМПЮТРИ и периферия 20 14-01-2015 23:50
HTPC linux - мотор и въртене lordzerg КОМПЮТЪРНИ ПРИЕМНИЦИ 0 27-05-2014 05:00
Продавам HTPC кутия Thermaltake Mozart VC4000SNS slavi99 Приключили продажби 4 19-10-2012 13:09


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 17:53.


DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.