Виж само едно мнение
  #5  
Стар 04-02-2009
Аватара на nikec
nikec nikec не е на линия
В пенсия
 

Дата на присъединяване: May 2008
Местоположение: Разград
Мнения: 729
Благодари: 18
Получил благодарност:
815 пъти в 101 поста
Сваляния: 78
Ъплоуди: 2
По подразбиране Re: Tutorial Gbox - Как да си направим сървър

Здравейте продължаваме с уроците.
За тези от Вас които не са наясно има доста начини за свързване към приемник с компютърно ядро.
Доста разпространена връзка на свързване с приемник който работи под Линукс среда е телнет протокола или още SSH, когато направите подобна връзка в сила могат да ви бъдат от помощ следните команди:

1-Покажи ми кой е онлайн, кой ИП адрес /хост/ и коя Gbox Версия използва
Команда: cat /var/tmp/share.onl

2. Покажи ми всички карти от dist.1
Команда: grep dist: 1 /Var/TMP/share.info
По същия начин може да зададете какви карти да ви се покажат от разстояние 2, 3 и 4 (зависи от настройките на вашия сървър)

3. С тази команда можете да видите дали gbox процеса работи в момента.
Команда: ps -ef

4. За да стартирате cs2gbox, отивате в директория /var/bin/:
Команда: /cs2gbox *

5. За да стартирате емулатора Gbox, отивате в директория /var/bin/:
Команда: ./gbox *
Забележка: Звездичката съм я поставил понеже на нейно място се слагат буквичките и числата на версията на Gbox-a който сте си инсталирали
Пример: Аз съм си инсталирал Gbox 2.25C ако искам да стартирам емулатора пиша ./gbox225c, за да видите вашата версия и пълното име на емулатора, просто в директорията в която сте напишете командата "ls"

6. За да стартирате cs2gbox и gbox заедно под "Джемини" имейдж напишете следното:
Команда: /var/script/gbox_cam.sh start

7. За да спрете cs2gbox напишете следното:
Команда: killall cs2gbox

8. За да спрете gbox напишете следното:
Команда: killall gbox

9. За да смените Атрибута на даден файл пишете следното:
Команда: chmod 755 <името на файла>

10. За да видите броя на картите на даден потребител пишете:
Команда: cd /tmp/
Команда: grep хоста на потребителя share.info | wc -l

11. За да видите картите на даден потребител с разстояния и нива на решерване пишете следното:
Команда: cd /tmp/
Команда: grep хоста на потребителя share.info

12. За да видите моментния статус на потребителите във вашия сървър пишете следното:
Команда: cd /tmp/
Команда: more share.onl
Забележка: преминаването между страниците за показване на всички домейни с имена става чрез спейса на вашата клавиатура.

13. За да видите броя на картите с ниво X, където X = брой.
Команда: cd /tmp/
Команда: grep Lev:X share.info | wc -l

14. За да видите броя на картите с ниво Х за определен потребител, където X = брой.
Команда: cd /tmp/
Команда: grep хоста на потребителя share.info | grep Lev:X | wc -l

15. За да видите броя на картите от разстояние X, където X = брой.
Команда: cd /tmp/
Команда: grep dist:X share.info | wc -l

16. За да видите броя на карти от дистанция X за определен потребител, където X = брой.
Команда: cd /tmp/
Команда: grep хоста на потребителя share.info | grep dist:X | wc -l

17. За рестартиране на Вашия сървър напишете:
Команда: reboot

18. За промяна на паролата ви в сървъра напишете (МНОГО ВАЖНО!!!)
Команда: passwd
Забележка: паролата ви трбва да съдържа задължително 8 символа, след първото написване на новата парола сървъра пита още веджъж за новата парола. Двете пароли трябва да са абсолютно еднакви за да се смени.

19. За редактиране на Файлове напишете:
Команда: vi името на файла
Пример: vi /var/keys/cwshare.cfg - едитвате си файла който съдържа юзерите с които обменяте линия.

20. За следене на на CPU-то и паметта:
Команда: Top

21. За преглеждане на папките по директории пишете:
Команда: dir или ls -l

Допълнителни команди:
Команда: date - получавате съобщение от ядрото за актулния ден час и дата.
Команда: clear - Изчиствате работния си прозорец.
Команда: free - Получавате информация за заетото и свободно пространство във вашия приемник.
Команда: hostname - Хостнейма на Вашия приемник
Команда: whoami - Кой се е логнал в системата.
Команда: uptime - Колко време системата ви не се е рестартирала.
Команда: ifconfig - Актуална информация за вашата мрежова карта на приемника, ип-адрес, маски, гейтуей, Мак адрес, направен трафик... изходящ и входящ.
Команда: ps - Стартираните процеси в приемника.
Команда: nslookup хоста на потребителя - получавате информация в конзолката за потребителя и неговия хост и актуален ИП адрес.
Команда: cd - промяна на директорията.
Команда: cp името на файла директория на копираните файлове - копиране на файлове.
mv - преместване и преименуване на файлове, Командата mv може да бъде използване за преместване или преименуване на файлове. Синтаксиса е mv fileone filetwo, където "fileone" е оригиналното име на файла и "filetwo" е новото име. По принцип не може да се местят директорий от един дял на друг, но това може да бъде направено със следните команди cp -rpf - копира директорията, и след това rm -rf изтрива старата директория. .
Команда: rm - изтриване на файлове, Командата rm се използва за изтриване(removing) на файлове. Може да я използвате по същия начин по който сте използвали del или delete командата в MS-DOS. Ако искате да изтриете файл с име foobar в текущата директория пишете rm foobar. Имайте предвид че изтриете ли веднъж даден файл няма как да го възстановите.
Команда: ls -a директория - Показва скритите файлове в дадена директория. Това са файлове, чиито имена започват с “.”. Linux не ги показва по подразбиране.
mkdir име на нова директория - Създава нова директория с избрано име.
Команда: rm име на файл - Изтрива даден файл.
Команда: rm -r директория - Изтрива рекурсивно дадена директория. Когато кажете на Linux да изтрие една директория, съдържаща поддиректории, той ще откаже и ще ви предупреди, че директорията не е празна. Ако му кажете да го направи рекурсивно, той ще започне триенето от поддиректориите нагоре.

Използвал съм частични команди в описанието от linux-bg сайта, останалите знания по линукс също съм придобил от там така че едно голямо Благодаря от мен за тях и положения им труд. Надявам се да съм бил от помощ с труда който съм положил, не съм глупак знам че повечето от Вас ги знаят тези елементарни неща но има и момчета които нямат и начални знания и този мой пост ще им бъде от полза като за начало, видиш ли може някой да се зариби и да излезне след това от него някой Линукс гуру
__________________
forum.ludogorec.com

Отговори с цитат