Виж само едно мнение
  #9  
Стар 06-05-2018
Skyfire Skyfire не е на линия
Banned
 

Дата на присъединяване: Dec 2017
Местоположение: Варна
Мнения: 130
Благодари: 18
Получил благодарност:
13 пъти в 10 поста
Сваляния: 0
Ъплоуди: 0
По подразбиране

Цитирай:
Първоначално написано от Момчил Минков Вижте мненията
Аз до колкото разбрах, човека има по ЕДИН кабел до всяка стая, и е пуснал мрежата по него, със все тагнати канали, за това му е проблем, колеги по-горе споменаха за цепване, но мрежата е Гигабитова, така, че във въпросната стая трябва да има РАЗтагване на виланите... това му е проблема - според мен!
Ще дам пример с мен у дома, как са нещата...

Идва до мен оптичен кабел, влиза в ONT Alcatel и излиза меден кабел, този меден кабел влиза в 8 портов TPLINK суич на първия му порт, на втория си закачам рутера на хуавей, на трети порт първият си приемник за IPTV, на четвърти порт втория си приемник и на пети порт третия си приемник.

Приемниците ми са в различни стаи, и съм окабелявал със кабелни канали за да крия кабелите.

Рутера е настроен да е в режим на ван порта си да взима DHCP и за това влиза във VLAN за нета.
Пиемниците са със статични айпи адреси и са в мрежата за IPTV и са във VLAN за IPTV. (статични са само по време на работа, при изключване изцяло тока на приемника и новото му пускане, при този процес може да си вземе други статични айпита до следващото спиране и пускане на приемника по мое наблюдение.


Ако в случая на съфорумника, медният кабел стига до рутера, и в рутера закача пач кабелите отиващи дорозетките в другите стаи.

То той спокойно може до рутера да сложи суич, медния кабел да вкара в суича на първи порт, на втори да закачи рутера, а на следващите да закачи пач кордите отиващи до розетките в другите стаи.

Ще е едно към едно с моята топология, разликата ще е че неговите кабели са скрити зад стената и са с розетки, а при мен са с кабелни канали по стената скрити и без розетки.


Това с тагването и ратагването не ми стана много ясно, както и това с отговора на виваком за конфликт на айпи адреси...


Да уточним за тагването.

Тагване и унтагване има при интелигентните мрежови оборудвания.
Хуавей рутерът на съфорумника, както и IPTV приемниците не разбират от VLAN мрежи.....

Просто тези устройства са в правилните VLAN мрежи само защото са вкарани на Layer 3 по IP в тези межи.

Примерно устройство, което се закачи за мрежата на виваком и търси айпи по DHCP, ще си вземе айпи статично или динамично публично!
Примерно ако закачиш IPTV приемник, той ще си търси сървър от който да си налее конфигурация, и мисля че всички приемници са конфигурирани да търсят определени сървъри в определена мрежа, например 10.хх.хх.хх и като си намерят сървъра и почнат да си говорят, приемника ще си вземе айпи от мржа 10.xx.xx.xx.

Като видимият DHCP сървър е само за нет.
А другият сървър за IPTV той не е достъпен по подразбиране, и може да се отправи заявка към него от приемник, само ако приемникът е предварително вкаран в мрежата в която е сървърът.

Ако закачиш интелигентен рутер например за мрежата на виваком, нали wan порта на този интелигентен рутер е закачен за мрежата на виваком, и му е зададено да вземе IP oт DHCP сървър и той ще си вземе, сега обаче ако бриджнем този wan порт с VLAN интерфейс с произволно ID, то и почнем да наблюдаваме на този vlan интерфейс, който сме си създали и бриджнали към wan порта, ще видим как ни тече трафика само за IPTV, по този начин ще сме унтагнали само трафика за IPTV.

И си мисля че интернет трафика до нас идва унтагнат а IPTV трафика идва до нас тагнат.

Крайните ни устройства от виваком би трябвало да не разбират от тагнати трафици, а само от унтагнати.


Не мога да си го обясня точно как стоят нещата с тези тагнати и нетагнати трафици.

Ако наистина крайните устройства не разбират от тагнат трафик, то те успяват да получат трафика, като се вкарат в мрежата в която е трафика.


Примерно по мрежата ти текат два трафика, трафик с мрежа 82.109.хх.хх и трафик с мрежа 10.хх.хх.хх.

И за да получат крайните устройства трафик в обща преносна среда.
Устройство 1 трябва да се вкара в мрежа 82.109.хх.хх а Устройство 2 в мрежа 10.хх.хх.хх.

Можеби тук има нейтив вилан в който вървят унтагнати трафици.

Не знам как са го имплементирали.

Последно редактирано от Skyfire : 06-05-2018 на 11:19
Отговори с цитат