Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   ОБСЪЖДАНЕ УСЛУГИТЕ НА ВИВАКОМ ТВ САТ - Цифрова сателитна телевизия (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=236)
-   -   Vivacom вече предлага интернет по VDSL (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=43024)

Дато 10-11-2017 18:59

Vivacom вече предлага интернет по VDSL
 
Подобрената интернет технология VDSL вече се предлага в няколко български градове (за момента в малки градове). Скоростта на download при тази технология достига до 50Mbps. Осъществява се по медна свързаност. Скоро ще бъде още повече разширено покритието на VDSL мрежата в страната

ники62 10-11-2017 19:09

Цитирай:

Първоначално написано от Дато (Мнение465416)
Подобрената интернет технология VDSL вече се предлага в няколко български градове (за момента в малки градове). Скоростта на download при тази технология достига до 50Mbps. Осъществява се по медна свързаност. Скоро ще бъде още повече разширено покритието на VDSL мрежата в страната

Скоро в Поморие,Несебър и Обзор.

jack82 10-11-2017 19:12

А скороста на качване ??? :)

yavor1 10-11-2017 19:44

Цитирай:

Първоначално написано от ники62 (Мнение465419)
Скоро в Поморие,Несебър и Обзор.

То в Несебър и Слънчев бряг включително Виваком си е на оптика!
Защо да отстъпват назад от UFB/Fibre на VDSL, не виждам логиката, освен ако не е фейк, или е екстра за селищата с малко потребители на преклонна възраст :)

Дато 10-11-2017 19:57

VDSL се явява подобрена версия на Adsl за интернет абонатите в страната. Не навсякъде има оптика, така че VDSL е добра новина за настоящите ADSL потребители, до които никога няма да има оптика по различни причини

naumovi 10-11-2017 20:26

Цитирай:

Първоначално написано от yavor1 (Мнение465424)
То в Несебър и Слънчев бряг включително Виваком си е на оптика!
Защо да отстъпват назад от UFB/Fibre на VDSL, не виждам логиката, освен ако не е фейк, или е екстра за селищата с малко потребители на преклонна възраст :)


Защото на Несебар нет ше им падне работата :)

Дедал 10-11-2017 20:34

Тук-там има оптика на Виваком в Несебър - силно ограничено е ... и не са мръднали от години . Имам познати в "новият град" и единият даже ги напусна преди 2-3 месеца точно щото не предлагат оптика до адреса му ...

Златанов 10-11-2017 20:59

Т'ва Виваком са уникални кретени... Все още ми е трудно да им разбера "логиката" и сметките. Първо се осраха в Пловдив, пускайки FTTB и ставайки един прост LAN доставчик. Техниците им се побъркват, защото няма проходимост, постоянно има проблеми и т.н. Да имаш цялата канална мрежа, да имаш достъп навсякъде и да пуснеш мед, без значени UTP или чифтове граничи с идиотия. Оптиката е стотинки, поддръжката в пъти по-лесна от медните извратении с активни устройства на всякакви знайни и незнайни места и пълно с проблеми... Вместо да изкарат цялата мед и да се пуснат влакна до всеки, гарантирайки качествена услуга, сега им хрумнало пак да се поддържат изгнилите кабели и изкъртени табла, които при всеки дъжд "цъфват" и се почва разкачане на модемите, "шум" в линията и прочее простотии. Уникални идиоти, ама уникални!
Още помня случая, в който един местен "отговорник" беше "цели" 12 чифта за Ритейл парка на Менделеев в Пловдив и техниците се бяха видели в чудо... 12 чифта на над 20 обекта, някои от които големи магазини. Познай!

yavor1 10-11-2017 21:12

Цитирай:

Първоначално написано от Дедал (Мнение465438)
Тук-там има оптика на Виваком в Несебър - силно ограничено е ... и не са мръднали от години . Имам познати в "новият град" и единият даже ги напусна преди 2-3 месеца точно щото не предлагат оптика до адреса му ...

Може и така да е , аз визирам кв.Пясъците, кв.Камелия ( това си е Слънчев бряг ) където преди година започнаха прекарване на оптика, все пак имат много кабелни трасета, поради което с агресивна ценова политика започнаха да притискат Близу-Мтел. Аз закъснях с включването, защото изчаках приключване на договор във Варна, за да комбинирам 2 оптики +мобилен нет като пакетна услуга на половин цена :)

bate_dino 10-11-2017 22:07

А защо трябва да изкарват цялата мед, за да пускат оптика? Медните чифтове са си налични на много места от десетки години и на места от царско време. ADSL работи от години, но за VDSL проблем са растоянията. Е, като правят паралелно файбър ту маалата за корпоративни клиенти, няма ли да ти е по евтино сложиш едно РСУ да ти поеме телефонния и интернет трафика по наличната мед за настоящите си абонати и потенциални нови?

Златанов 10-11-2017 23:32

Е, то има и влакове с въглища, ама що ги правят на други горива...
Две причини - от медните няма място за UTP/влакна. Дупчат се плочи, където етажната собственост позволи, където не получат разрешение - НТВ, тоест абонатът няма услуга от Виваком. Махнат ли медните от всякъде, гофрите са празни, а на мястото на два чифта мед, има място за 4-5 влакна. За изгнилите кабели от репартиторите до съответния шкаф през няколко муфи и оттам до абоната? Как се работи там при минус 15? Всичко е на кочан и тея са магьосници, може би?
Втора причина - последващият съпорт. Къде има повече повреди според теб - мед или влакно?
Сещам за още нещо - защо трябва да се поддържат два/три вида мрежи, като може да е само една?
И последно - как се пуска абонат по UTP на 14 етаж, като суичът е в избата, а апартамента е на мама си в... Сещаш ли се колко метра кабел е това?! Как се прекарва през претъпкани гофри и изобщо колко време се прави един такъв монтаж? 5-6 часа за едно барливо UTP, като накрая изобщо не знаят дали от цялата работа ще излезе нещо, защото може да няма 2 здрави чифта от всичките 4 на UTP-то? Като са ми разправяли какви чудеса от храброст вършат, направо ако работех там, щях да съм напуснал...
4 часа си играя, веро, не знам си какво по задръстените щрангове и накрая горе от 8 кабела, работят два, другите са пречупени НЯКЪДЕ. Как да стартират услугата? Позна ли?

sleeper 11-11-2017 00:01

И последно - как се пуска абонат по UTP на 14 етаж, като суичът е в избата, а апартамента е на мама си в... Сещаш ли се колко метра кабел е това?! Как се прекарва през претъпкани гофри и изобщо колко време се прави един такъв монтаж? 5-6 часа за едно барливо UTP, като накрая изобщо не знаят дали от цялата работа ще излезе нещо, защото може да няма 2 здрави чифта от всичките 4 на UTP-то? Като са ми разправяли какви чудеса от храброст вършат, направо ако работех там, щях да съм напуснал...

4 часа си играя, веро, не знам си какво по задръстените щрангове и накрая горе от 8 кабела, работят два, другите са пречупени НЯКЪДЕ. Как да стартират услугата? Позна ли?[/QUOTE]


Абсолютно вярно .... да ти кажа за DSLa , без телефон няма нет - “ ама аз
не искам телефон “ ; “ не искаш , ама без телефон не върви интернет “ ... и така таксичка стационар + таксичка нет - 20-30 кинта в касата , търговийка , келепир ..... да му мислят техниците !

yavor1 11-11-2017 00:49

Какви мази, какви 5 лева, кой е този малоумник който се е съгласил на тази простотия, как може да се слага каквато и да е електроника в мазите:)
Имаше в мазата преди години рутер на някакви доставчици, много ме нервеше, поради което след един голям дъжд го напълних с вода, до когато му загасна диода .....това му беше, в мазите не искам пожароопасни уреди!
Когато преди 5-6 години ми предложиха оптика във Варна, аз поставих условие да определя мястото на тяхното устройство и до всеки апартамент в блока да отива оптика, като ползват за изтегляне на оптичните линии, положените по строеж кабели!
И техниците доволни и бързо става монтажа, правят се и отвори допълнителни, но то си е рутинно, а и оптиката е в пъти по-малък диаметър ;;650

Златанов 11-11-2017 10:06

Това обяснявам де. В избата, в едни кутии са им суичовете. По-зле от LAN доставчик. На всичко отгоре, мишките много харесвали китайското UTP...

аспух 11-11-2017 10:36

Златанов, то същото и при Мегалан / Мтел в студентски град. До мазето на общака оптика, после UTP до всяка стая и в даден момент вечерта към 8 всички псуват. Немога да си обясня как един Интернет доставчик има в блоковете на университетите и никой друг не предлага кабелен Интернет:)

Златанов 11-11-2017 17:40

Същото, но с тази разлика, че тяхната мрежа е правена преди години, а тея калъфи сега я изграждат по тоя идиотски начин. Както виждаш/четеш, пак напъват за VDSL по барливите чифтове.

pe6o1975 12-11-2017 01:31

Сложили му на "Трабанта" двигател от "Golf "-3 .....:a0335:

курана 14-11-2017 14:01

За сега това са населените места в които се предлага VDSL:

https://www.vivacom.bg/bg/files/7119...ilojenie-2.pdf

Кога ще стартира услугата в София?
Знае ли някой дали ще се предлага успоредно с оптиката им, т.е. блокове в които има оптика ще се ъпгрейтват ли с VDSL?
Какъв хардуер се предлага, пак ли е Huawei HG630 както при бета тестовете преди 2 години в Севлиево?
Във въпросния Huawei 630 може ли човек да се докопа до PPPoE паролата, както беше при старите ADSL рутери?
И последно IP-то статично или динамично е?

Благодаря за всички отговори по същество.

мнн 14-11-2017 19:25

Идеята e vdsl да се прави в малки (около 20 000) градове като стъпка към pon. В големите ще се развива оптика. Възможно е пускане в крайградски зони, но е абсолютно безсмислено в технически аспект, познавайки тези мрежи. Дано не изсипят пари там вместо да развиват pon.
Севлиево стартира официално от юли тази година.
Модемите са точно тези 630. Паролата няма откъде да я вземеш. Адресите са динамични освен ако изрично заявиш статичен.
ПП Очаква се ударно пускане на сайтове -около 100 до края на 2018 г.

Златанов 14-11-2017 19:43

Където и да "развиват" VDSL, е идиотия!

Дато 14-11-2017 19:55

Цитирай:

Първоначално написано от Златанов (Мнение465737)
Където и да "развиват" VDSL, е идиотия!

По -добре ли е едвам 10-20Mbps по ADSL? Не навсякъде има оптика, колкото и да е по -качествен оптичния интернет.
За някои райони единствената алтернатива за прилична скорост за жичен интернет е сега VDSL

Скайлайн87 14-11-2017 19:57

Какви ти 10 ,аз повече от 7Mbps не съм виждал при тях

Златанов 14-11-2017 20:22

По-добре е да развържат кесията мааалко повече и да пуснат оптика. Няма да им струва повече отколкото VDSL и последващия му съпорт!!!

курана 14-11-2017 21:47

Добре, благодаря за информацията. Значи ще си седя на ADSL-а, 16 mbit/s са ми предостатъчни. Връзката е стабилна и най-важното, имам пълен достъп до модема с всички пароли и мога да си настройвам каквото и както искам. Надявах се да ъпгрейднат навсякъде и по големите градове, но уви ;;basi
Това с оптиката е абсолютна глупост, като гледам как са опънали кабелите по входа и стълбищата, това чудо няма да ми влезе никога в апартамента. При съседа даже са излезнали през стълбищния прозорец пак навънка и от там дупка на външната стена за да влязат в хола. Малоумна работа.

Златанов 14-11-2017 21:52

Надали това, за което говориш е оптика. Вероятно е UTP.

курана 14-11-2017 21:59

GPON FTTH 1 GB/s е, но вертикалните канали на блока са заети от кабеларките (4 или 5 "фирми") и Виваком са пробили през плочите на стълбищната клетка (в белите страни го правят през ВИК-то, ама ние сме в третия свят) От там до холовете на хората по фасадата отвън в едни пластмасови канали. Грозотия и гарантирано спиране ако някоя птичка реши да свие гнездо вътре. Медния чифт поне си е прокаран професионално още при строителството, който не може да пусне през него интернет не му ставам клиент.

Didko 14-11-2017 22:33

От Севлиево съм и лятото бачках седмица-две от родното място. Та ги хванах на къс пас и минаха и закачиха VDSL модем. Скоростите и в двете посоки са доста над ADSL. Направо ми събраха очите като вдигна 70 мбпс по чифт жици опътвани преди четвърт век и на поне 500м от разпределителната им кутия...
Недостатък е, че модемите са заключени и не дават парлоте. Никоя от известните пароли не работеше.
Другото е, че услугата не е нова. В хардуерБГ имаше тема за VDSL от преди поне 2 г. ;;650

курана 15-11-2017 00:40

Разбира се че не е нова, на запад от десет години се развива VDSL много успешно, няма нищо общо с нестабилните мрежи на нашите оператори, които се окачват по дърветата. Телефонните кабели лежат под земята и в блоковете са прекарани в стените, а и с новата технология пускат до 300 мбит/с. А в Севлиево и май по няколко други града имаше преди 2 години ограничени бета тестове, от тогава са и тези стари теми за които казваш, но от тогава беше затишие по темата

Дато 15-11-2017 07:26

А ето това са скоростите и цените за VDSL засега(Net 20 е валиден и за ADSL) : https://www.vivacom.bg/bg/residentia...t/vivacom-net/
Веднага прави впечатление, че ъплоуд скоростта при план Net 20 вече е 2 Mbps. Досега беше още по-мизерните 1 Mbps при ADSL.
Максималната скорост на download при Виваком НЕТ благодарение на VDSL е вече 50Mbps, а на upload 10 Mbps.

Дедал 15-11-2017 13:16

Нещо се бъркаш - при план на 20mbps ADSL, на който съм от години и върви и IPTV-то им си е с 2mbps upload , като обикновено си е към 1.2-1.4 ;;650

курана 15-11-2017 13:57

Цитирай:

Първоначално написано от Дато (Мнение465757)
Максималната скорост на download при Виваком НЕТ благодарение на VDSL е вече 50Mbps, а на upload 10 Mbps.

Е пак сме на последно място в Европа :hammer: Явно пускат G.993.2, а в момента в други държави масово навлиза G.993.5 с профил 35b - 300 mbit/s down и 100 mbit/s up.

Бернар 16-11-2017 09:21

Вив*ком се отказаха от оптика по стълбовете преди години. Съответно за малките населени места остана опцията да се копае до всчка къща или да се мисли друго. Първото е ясно че няма да се изплати и така намериха "второто". VDSL от махленския репартитор до абоната по заровените през тошово време медни снопове, а до репартитора нов шкаф с huawei MA5608 шаси и партида от енергото :) съответно сега теглят оптиките до всеки шкаф .... пред очите ми :)
С малка инвестиция ще се окаже, че ще имат покритие на места на които до сега нямаха :s104

kom6ito 16-11-2017 11:57

Аз бях от тестовите преди години. 50- 60 mbps си ги държеше стабилно. Спомням си как, като дойде момчето да връща стария модем и псуваше "великите меринджейски решения".

курана 21-11-2017 15:38

Някой има ли напредък с паролата за HG630? В нета има описание как да се докопаш до паролите на HG658, а той е по-нов от HG630. Има ли други VDSL модеми при Виваком освен 630?

мнн 21-11-2017 18:33

Има TR069, така, че копай, дано успееш някога. А и ще е валидна до рестарт на модема, след което наново, т.е. безсмислен труд. Ако ти трябва някаква настройка има 123.

курана 22-11-2017 02:19

Тази парола която идва след като се закачи за TR069 не се сменя всеки път. Сменя се стандартната тя май е admin:admin с някаква която Виваком пращат след всеки рестарт, но според винаги е една и съща, иначе как ще се логва съпорта ако всеки път е различна.

Настройките можеш да ги push-ваш директно на някои Huawei даже без паролата, въпроса е дали и на 630 става по същия начин.

мнн 22-11-2017 07:22

Успех!
Мога да посъветвам, но акъл не мога да дам 😉

kom6ito 22-11-2017 11:29

За догодина се очертава да го пуснат в Пирдоп и Пазарджик.

Бернар 27-11-2017 10:13

за град Сливница знаеш ли кога, колега?

kom6ito 27-11-2017 14:04

Сливница и Панчарево също са засега предвидени за 2018. Обаче може да има и промени в плановете понеже "нема пари". Това което знам е, че сега се правят проектите на захранването за Пловдивско, Пазарджик, Велинград и др. Понеже доколкото разбрах новата технология работи с различни мощности или нещо такова.


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 04:20.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.