Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   Анкети (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=179)
-   -   центос, убунту, дебиан или фреебсд (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=40238)

njor 13-05-2016 00:57

центос, убунту, дебиан или фреебсд
 
CentOS, Ubuntu, Debian, FreeBSD

Кой какво и защо предпочита за сървар?

Кое за какъв сървар предпочитаме?

vasilstf 13-05-2016 07:06

В офиса ползвам хубунту, а на личния лаптоп федора. Разбира се, това са ъуркстейшъни, а не сървъри. Но като цяло имам по-добри впечатления от федората. И за центос съм чувал, че се държи доста стабилно на сървъри, но нямам преки наблюдения.

Онджичек 13-05-2016 07:11

Не съм голям спец, но да споделя. От около 2 години съм качил дебиан на едно распбери. Не, че е мерило - на него има само един смесен оскам с някоя друга дреболия, но съм "забравил" за него и нямам спомен да е забило.

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

дрим 13-05-2016 07:17

Убунту/дебиан сървър за домашни условия, в бачкането SLES ;;650

om63 13-05-2016 08:15

Откакто Slackware се умълчаха основно CentOS и напоследък Debian.
В момента на домашния сървър се въртят 2 виртуалки от първата и две от втората дистрибуция. Защо ? Ми каприз, мода, стабилност, удобство... прочее админски простотии :)

galiano 13-05-2016 09:10

Ubuntu. Причината се вижда долу, на скриншота, повече от 2 год. ъптайм.:;803

http://s32.postimg.org/dfry6jyit/image.png

рйонков 13-05-2016 09:23

:) слакче

root@s:~# uptime
09:20:40 up 954 days, 2:53, 1 user, load average: 0.03, 0.01, 0.00
root@s:~# uname -a
Linux s 2.6.31-pdg #1 SMP Tue Nov 1 18:55:56 EET 2011 i686 Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz GenuineIntel GNU/Linux
root@s:~#

spaice 13-05-2016 09:38

В момента имам 3 служебни и един домашен. Всички са на Fedora. Единия сървър също е с голям ъптайм (729 дни).
В предишната си работа съм администрирал много повече машини с всички изброени без FreeBSD.
Фаворити са ми Fedora и CentOS.

П.П. Забравих още един, който поддържам, също е на Fedora.

dzumba 13-05-2016 10:09

Ба го!Къде по 3 години не е спирал тока бре? ;;basi

рйонков 13-05-2016 10:14

спира, спира.. това е бил последния рестарт при спиране на тока когато UPSa не е устискал...

njor 13-05-2016 10:18

И защо? Кой какви особености има?

Например:
Центос за хостинг заради някой допълнителни пакети,редки ъпдеити но доказани...

Убунту много на брой нови ъпдеити и възможности но някои неудобства свързани с пускане в експлоатация на неизчистени новости ( в процес на разработка и тестване )....

ПП. Стабилноста в повечето случай се дължи на задкормилното устройство така че да не го изтъкваме прекалено!

Денислав 13-05-2016 10:27

Цитирай:

Първоначално написано от дрим (Мнение413330)
... бачкането SLES ;;650

Аз да не плащам лицензии (SLES), в офиса openSUSE (шейпър, самба, nagios, ntop и т.н), лаптопи за използване извън офиса openSUSE. У дома компютър и лаптоп, пак openSUSE. Raspberry Pi2 и той е с openSUSE (сензори за температура, влажност, светлина, ownCloud, Apache и т.н).

oldgraf 13-05-2016 10:27

В офисът наскоро сменихме федората с убунту 14.04. Ползва се за форум, поща и рутер за два провайдера. Има и един стар Slackware 13.1 за самба и Windows Server 2012 за приложения разни.

В къщи си стоя още на 12.04. Рутирам, торенти, файл сървър, твхеад, оскам и ...Имам и две виртуалки по чужбина за обучение и кеф на домочадието - предимно сървъри за игри и сайтчета
За десктопи - убунту 14.04, които скоро ще мигрирам към 16.04

ПП А вие с тези стари кърнъли и други работи - за какво ги ползвате?

bate_dino 13-05-2016 11:12

CentOS - основно телефония решения с Астериск или SipX.
Ubuntu - основно сървъри/клиенти за видеонаблюдение, но в последно време и за други цели - Web сървър, мейл и др. Неща които не можем по една или друга причина да мигрираме на виртуална машина от FreeBSD.
Debian - по-рядко за различни цели където търсим по-стабилни по-консервативни решения.
FreeBSD - Основните Web, мейл и firewall сървъри. И тук ще добавя и pfsense за рутер/firewall.
Solaris и в последно време от призводните му - OpenIndiana или OmniOS за сторидж масивите.
За Десктоп основно Убунту.

Музикантът 13-05-2016 11:37

Ползвам CentOS 6 на един виртуален и един наш самостоятелен сървър.
Имам в момента 17 сайтове качено на самостоятелния сървър. Един сайт от тях има 5000+ уникални посетители на ден.

Операционна система работи стабилно и никога не се е случвало да има проблеми.

Много зависи за какво ще се ползва, но аз препоръчвам CentOS и Ubuntu.

Пакостник 13-05-2016 11:41

Debian!

tok82 13-05-2016 12:36

Debian

Brian 13-05-2016 18:14

За сървър според зависи. Ако основната цел е рутиране самба, апач... на ограничен хардуерен ресурс - FreeBSD, ако трябва да се качват повече неща - Debian.

om63 13-05-2016 21:27

Цитирай:

Първоначално написано от Brian (Мнение413376)
За сървър според зависи. Ако основната цел е рутиране самба, апач... на ограничен хардуерен ресурс - FreeBSD, ако трябва да се качват повече неща - Debian.

FreeBSD си остана наистина добро решение за слаби машинки. Но никога не съм възприемал добре идеята да работят на една машина рутиране и каквото и да е друго. Особено ако е слаба и особено ако рутерът има приличен файъруол или не дай боже QoS. Вероятно е каприз някакъв и съм се разглезил, но изчистих рутирането на отделен микротик, все още на виртуална машина с тенденция закупуване на хардуер.
А Debian-a си е верно добро товарно магаре и носи .. буквално и на бой носи :)

111111 13-05-2016 22:59

Това редхат и деривати = мазохизъм
стари пакети стари кърнели, решаваш да обновиш
да ама не само преинстал.

навсякаде Убунту
рутери с микротик

spaice 14-05-2016 09:24

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение413409)
Това редхат и деривати = мазохизъм
стари пакети стари кърнели, решаваш да обновиш
да ама не само преинстал.
:lol15:

навсякаде Убунту
рутери с микротик

Ей това много ме кефи. Ти изобщо "деривати" на RedHat виждал ли си?
Пък ако не си виждал, поне потърси в гугъл преди да пишеш глупости.
"Дериватите" могат да се ъпдейтнат докато работят и си изпълняват функциите, само трябва да знаеш как.

Пакостник 14-05-2016 10:18

Цитирай:

"навсякаде Убунту"
??!!
Пхах... как пък не! Тия "Canonical" не ги ли купи Майкрософт, или само налива пари там?
Това Убунто е счупена дебиан основа с цел ОС за тъпаци! Дето не са виждали линукс през живота си и всичко става със судо команди.

Не благодаря ;;basi

Чък Норис 14-05-2016 13:09

:lol15: Значи и дебиан 8 не става, защото и там само судо команди :lol15:

Пакостник 14-05-2016 13:21

Цитирай:

Първоначално написано от Чък Норис (Мнение413447)
:lol15: Значи и дебиан 8 не става, защото и там само судо команди :lol15:

В Дебиан 8 само судо команди??? ;;basi
В тоя ред на мисли знаеш ли какво е "судо" ?

Или както казваше един колега:
- най-лестният начин да се отървеш от Убунту "администратори" = # apt-get remove sudo

;;573

Чък Норис 14-05-2016 13:27

Ако си един нов линукс потребител и прочетеш как се работи с дебиан 8, ще ползваш судо. Но нито е задължително, нито пречи, въпрос на вкус, същото е и при убунту, судо пишеш само веднъж когато задаваш паролата за роот, от там на татъка или си влизаш като роот или със su.

yavor1 14-05-2016 13:27

Цитирай:

Първоначално написано от Пакостник (Мнение413448)
В Дебиан 8 само судо команди??? ;;basi
В тоя ред на мисли знаеш ли какво е "судо" ?

;;573

Ти сериозно ли си вярваш, или задаваш елементарни въпроси :)
То и аз, който ползвам слабо линукс, в последно време wifislax и blackbuntu, разбирам за какво иде реч, ама ти се възприемаш като най-най-най и основни познания издигаш в еталон на майсторлък :worry:

JAV0 14-05-2016 13:33

https://www.linux.com/learn/six-best...-distributions

oldgraf 14-05-2016 13:58

Аз съм на мнение, че всеки трябва да използва тази дистрибуция, която му е най-ясна, а не да се влияе от мнението на другите

njor 14-05-2016 14:25

И все пак дебияна си е дебиян, като запазим едно място на небосклона за центоса за хостинг сървари!

uniqad 14-05-2016 16:12

Глас за чисто новия распбиан, пуснат преди дни... Фул десктоп версията харчи рам колкото опенелека! Представи си колко ще яде лайт версията без GUI...


Sent from my Lumia 800 using Tapatalk

om63 15-05-2016 12:59

Цитирай:

Първоначално написано от uniqad (Мнение413462)
Глас за чисто новия распбиан, пуснат преди дни... Фул десктоп версията харчи рам колкото опенелека! Представи си колко ще яде лайт версията без GUI...


Sent from my Lumia 800 using Tapatalk

Е то от една страна Raspbian е Debian, оптимизиран за Raspberry Pi, от друга, мисля темата беше за сървърна ОС. Лично аз възприех въпроса, относим към сериозен сървърен хардуер. Щото иначе ще намесим и OpenWRT в играта.

uniqad 15-05-2016 13:42

И какво пречи на малинката да изпьлнява тази работа? Ако е до ресурси... Има си готови работещи решения под формата на кльстери. В пьти по-евтини и по-малко енергоемки от традиционните сьрвьрни центрове! Все пак малинката е измислена не само да си гледаме кодито с нея...


Sent from my Lumia 800 using Tapatalk

om63 15-05-2016 14:12

Цитирай:

Първоначално написано от uniqad (Мнение413635)
И какво пречи на малинката да изпьлнява тази работа? Ако е до ресурси... Има си готови работещи решения под формата на кльстери. В пьти по-евтини и по-малко енергоемки от традиционните сьрвьрни центрове! Все пак малинката е измислена не само да си гледаме кодито с нея...


Sent from my Lumia 800 using Tapatalk

Надявам се не твърдите, че основните кинти в "традиционните" сървърни центрове отиват за хардуера. Това ли е нетрадиционен сървърен център ? http://imgur.com/6iotTuj.png
Не .. това е нечий хол с калпав разклонител. Сървърният център преди всичко означава организация, а тя иска средства.
Има готови работещи примери, според мен е по-коректен израз. Решение е твърде претенциозна дума за купата с малини.
Не знам какъв е смисълът от клъстериране на твърде универсална платка с доста излишен в редица случаи, инсталиран хардуер, който пък ме лишава от възможности за елементарен ъпгрейд на обикновена памет дори.
Лично аз не бих ползвал raspbian за клъстер. Не ми се разказва защо.
Не можах да открия, къде съм казал, че малинката е измислена за да се инсталира коди на нея. Напротив. Коди е едно от неподходящите приложения за малинката. Най-ценното на малинката е нейната достъпност и възпитателен ефект. Може да научи всеки желаещ, на необходимата хардуерна и софтуерна дисциплина и възпитание. Което хич не е малко и напоследък доста липсва.
Моля да бъда извинен за офтопика.

Brian 15-05-2016 14:22

Цитирай:

Първоначално написано от uniqad (Мнение413635)
И какво пречи на малинката да изпьлнява тази работа? Ако е до ресурси... Има си готови работещи решения под формата на кльстери. В пьти по-евтини и по-малко енергоемки от традиционните сьрвьрни центрове! Все пак малинката е измислена не само да си гледаме кодито с нея...


Sent from my Lumia 800 using Tapatalk

Не отговаря на никакви стандарти. Тя е само да си играят децата на бюрото с нея:worry:

uniqad 15-05-2016 14:29

Сьмнявам се автора на темата да желае да си направи мини изчислителен центьр в дневната... Затова мисля, че малинката му е достатьчна за това, което желае да ползва. Извинявам се и аз за офтопика и пак мльквам за следващите няколко месеца, както ми стана традиция в последно време.


Sent from my Lumia 800 using Tapatalk

om63 15-05-2016 14:55

Цитирай:

Първоначално написано от Brian (Мнение413637)
Не отговаря на никакви стандарти. Тя е само да си играят децата на бюрото с нея:worry:

Със сигурност отговаря на IEEE 802.3. Има и други.

Цитирай:

Първоначално написано от uniqad (Мнение413639)
Сьмнявам се автора на темата да желае да си направи мини изчислителен центьр в дневната...

Авторът на темата желае да направи анкета за популярността на различни сървърни дистрибуции на Linux/Unix OS. Дори е уточнил, на кои 4 от тях.
Другото бяха наши волни интерпретации.

oldgraf 10-12-2020 19:38

Do not destroy CentOS by using it as a RHEL upstream


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 17:57.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.