Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   ОБСЪЖДАНЕ УСЛУГИТЕ НА ВИВАКОМ ТВ САТ - Цифрова сателитна телевизия (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=236)
-   -   Vivacom IPTV, switch и/или собствен рутер? (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=31732)

СветлинСтаев 22-12-2013 12:12

Vivacom IPTV, switch и/или собствен рутер?
 
Здравейте,

Днес ми сложиха Vivacom TV и оптичен интернет. Донесоха един малък рутер - Huawei HG231f и го вързаха да играе ролята на switch като сигналния кабел идва в рутера и излизат 2 кабела - единия за телевизията, другия за интернета. Попитах ги мога ли да сменя рутера с мой, но ми казаха, че мога, но този на huawei трябва да остане там на мястото си и да играе ролята на switch преди рутера.

Може би аз не разбирам как точно влиза и се разпределя сигнала през този рутер, но няма ли наистина начин да се използва друг рутер, който да приеме входния кабел, да захрани през един от LAN портовете применика за IPTV–то и през другите да разпределя интернет връзка, както и безжично? Или наистина трябва да имам 2 устройства - switch и рутер?

bu12tras 22-12-2013 12:19

Колега от 2 днис се занимавам точно с това.
Слагай си твой рутер на първия порт на huawei-a и си получаваш реално външно ip , имаш възможност да го направиш и статично от my.contact.bg

СветлинСтаев 22-12-2013 12:48

Това е лесния начин, но така реално стоят 2 устройства, а ми се искаше да мина с едно - моя рутер, който си е с DD-WRT и има много повече настройки.

Просто ми е интересно какво му е толкова специалното на този вивакомски рутер, като гледам няма накакви по-специални хардуерни характеристики, от които да имат нужда Виваком, предполагам, че е нещо свързано с MAC адрес, IP–та или някоя софтуеърна настройка, защото реално погледнато това е рутер като всеки друг и защо пък да не може да си сложа по-мощен рутер вместо да ползвам този, който на това и отгоре няма почти никакъв обхват на wifi-а :(

Ще почвам и аз да проучвам начин да подкарам нещата, просто се чудех ако някой е имал същия казах да сподели опит.

bu12tras 22-12-2013 13:16

Не се коси , в случая тяхното у-во не те бърка реално отвън директно достъпваш твоя рутер не техния, него го ползваш за иптв само, спираш му вифи даваш статично ип да получава твоя рутер и повече не ти трябва huawei-a

СветлинСтаев 22-12-2013 13:24

не е това проблема, по-скоро ме притеснява пространството на мястото, където се намират устройствата. Апартаментът е окабелен и е предвидена network кутия, където да изводите и където се слага рутера, който да захранва апартамента. Сега като е сложен техния почти няма място за моя. Сигурно ще успея да го натикам и него, но все пак ми се искаше да не е толкова гъсто там, затова търся решение..а и ми е любопитно защо да не може да стане :(

Веско 22-12-2013 13:41

Цитирай:

Първоначално написано от СветлинСтаев (Мнение295144)
не е това проблема, по-скоро ме притеснява пространството на мястото, където се намират устройствата. Апартаментът е окабелен и е предвидена network кутия, където да изводите и където се слага рутера, който да захранва апартамента. Сега като е сложен техния почти няма място за моя. Сигурно ще успея да го натикам и него, но все пак ми се искаше да не е толкова гъсто там, затова търся решение..а и ми е любопитно защо да не може да стане :(

Аз съм така,само че съм предвидил място за няколко устройства, сложих и двойка контакт за ел.захранване/явно ми е малко/,който сега вече е зает от моя рутер и медията на Булсат.

AleksK 22-12-2013 19:43

По-принцип няма проблем да си сложиш суич и от него един кабел за рутер какъвто си поискаш и един за иптв приемника. Евентуално може да са ти заключили мрежата с мак адреса на Huawei-a така че може да се наложи на твоя рутер да клонираш мак адреса на Huawei рутера. И аз не знам защо ги натресоха тия Huawei-a много смотана работа даже и не ти предоставят достъп до настройките на рутера само от my.contact.bg пълна простотия само и само да не се набутват да дават суич и рутер затова с едно устройство да минават. :lol15::lol15::lol15:

bu12tras 22-12-2013 19:50

Как ще клонираш мак адреса на хуавея като го нямаш


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

AleksK 22-12-2013 20:16

Цитирай:

Първоначално написано от hitman (Мнение295191)
Как ще клонираш мак адреса на хуавея като го нямаш


Sent from my iPhone 5 using Tapatalk


На кутията на рутера или от долната страна го има написан мак адреса на wan порта. В краен случай от 123 ако попаднеш на разбран техник ще ти го кажат на мен от там ми го казаха но след това видях че го пише на лепенката на рутера.

СветлинСтаев 22-12-2013 20:23

Е добре в крайна сметка някой от вас подкарвал ли си е нета и телевизията без Huawei устройството? Не знам наистина какъв му е блокажа на това устройство, след празниците ще го разгледам по-обстойно, но и според мен е блокаж или по MAC или са му зададени някакви статични IP настройки, които трябва да се дублират на нов рутер и би трябвало да тръгне...но това е просто моята хипотеза, все още не съм тествал.

Монтажниците ми казаха, че едва ли не безжичен рутер не можело да играе ролята на switch, а техният Huawei имал опцията да бъде и двете :) може и така да е, но адски странно ми стана, понеже не говорим за тяхния IPTV receiver, който ясно че е нещо, което е специфично за тяхната система, но този рутер/switch си е нещо, което може да се купи и извън тяхната мрежа и дори и да са му сменили firmware-a едва ли работи по много по-различен начин от при стандартния му firmware. Аз също смених на моя linksys стандартния firmware с DD-WRT, но рутерът работи по идентичен начин.

AleksK 22-12-2013 20:29

Аз съм подкарал интернет бе Huawei-a като директно си свързах моя рутер и тръгна нета без проблем след това се наложи да ползвам моя рутер другаде и сложих за няколко дена Huawei-a и след като си върнах моя рутер нета не тръгна веднага а трябваше да клонирам мака на Huawei-a. Затова ти казвам че може да тръгне и без да правиш нищо в краен случай най-много да клонираш мака. Но за телевизията трябва да вземеш връзка преди твоя рутер затова ще ти трябва и суич.

СветлинСтаев 22-12-2013 20:37

ясно, май аз точно това не разбирах до сега - ролята на switch в цялата схема.

Аз си мислех, че "първото" устройство в апартамента може да е моя рутер, през WAN порта да му влиза кабела на виваком и от един от LAN портовете да изпратя кабел до IPTV приемника, а безжично да си захранвам мрежата в апартамента, но май технологично няма как да стане :(

Аз ако трябва да държа и моя рутер и switch ще ползвам техния рутер като switch и моя рутер ще го върза след него, просто си мислех, че има начин да се ползват и телевизията и интернет-а само през 1 устройство - моя рутер (както е сега с Huawei–то им, което е switch и wi-fi рутер). Просто не ме кефи този Huawei, но явно наистина няма да стане без него или switch, което си е еквивалентно.

AleksK 22-12-2013 20:45

Щом си с custom firmware може и да стане работата просто трябва да настроиш единия lan порт на който вържеш телевизията да е в bridge режим но аз това не съм го правил и не знам точно как и дали е възможно да стане със всички рутери.

СветлинСтаев 22-12-2013 20:57

супер, много благодаря за помощта, ще го пробвам..според мен трябва да може да стане..като го подкарам ще пиша (мисля, че е това - http://www.youtube.com/watch?v=vS-Jk-v0Aaw)

СветлинСтаев 02-01-2014 16:30

ами нищо не стана, че се оказа, че не мога да подкарам и тяхното устройство с моя рутер. Трябва ли да се направи някаква по-специална настройка на рутер-а. Ето как е схемата при мен:

---------Входен кабел---------
-----------------|----------------
---------виваком рутер--------
---------|---------------|--------
ТВ приемник-----------десктоп

Това, което пробвах и мислех, че ще стане, но не тръгва е следното:

----------Входен кабел-------------------------------------------
-----------------|---------------------------------------------------
----------виваком рутер------------------------------------------
-----------------|---------------------------------------------------
---------мой Wi-Fi рутер------------------------------------------
---------|----------------|------------------------------------------
ТВ приемник-------безжично към десктоп и други устройства

Нещо като мине сигнала през моя рутер и телевизията спира, интернет има, но няма ТВ.

Някой има ли идея как мога да вържа моя рутер между техния и тв приемника или трябва да връзката между двете да не непокътната?

om63 02-01-2014 17:00

Цитирай:

Първоначално написано от hitman (Мнение295139)
Колега от 2 днис се занимавам точно с това.
Слагай си твой рутер на първия порт на huawei-a и си получаваш реално външно ip , имаш възможност да го направиш и статично от my.contact.bg

Може ли да разкажете точно как през my.contact.bg мога да си направя статичен реалния IP адрес, че не успявам да се ориентирам.

мнн 02-01-2014 17:06

Няма как да стане това!
Между UTP-то, което идва от вън (или от ONT, в случай на FTTH) и IPTV приемника трябва да има у-во на Layer 2 (комутатор). Рутерът е L3 у-во, затова трябва портът, на който се включва STB-то да е "бриджнат".

om63 02-01-2014 17:32

http://media.snimka.bg/s1/3033/032309974.jpg?r=0

така трябва да работи - само нямам идея кой е точният порт на БТК рутера към който се свързва ТВ. Той трябва да се спази. Нужна е само жица :)

bu12tras 02-01-2014 18:03

Цитирай:

Първоначално написано от мнн (Мнение296893)
Няма как да стане това!
Между UTP-то, което идва от вън (или от ONT, в случай на FTTH) и IPTV приемника трябва да има у-во на Layer 2 (комутатор). Рутерът е L3 у-во, затова трябва портът, на който се включва STB-то да е "бриджнат".

Какъвто и рутер да закачиш след тяхното у-во получава реален външен ip адрес, няма бридж мридж. Всичко са предвидили от вивакома.
Ако искаш динамично ползваш ако искаш влизаш от my.contact.bg и си го правиш статично.
А тв им работи на който и порт да ръгнеш ,няма значение.

bu12tras 02-01-2014 18:04

Цитирай:

Първоначално написано от om63 (Мнение296892)
Може ли да разкажете точно как през my.contact.bg мога да си направя статичен реалния IP адрес, че не успявам да се ориентирам.

Влез в настройки на мрежата и там има за задаване на мак адрес напиши си мака на рутера и си в играта.

om63 02-01-2014 18:18

Цитирай:

Първоначално написано от hitman (Мнение296914)
Влез в настройки на мрежата и там има за задаване на мак адрес напиши си мака на рутера и си в играта.

За това ли става дума ?
http://media.snimka.bg/s1/3033/032310974.jpg?r=0
И ако да къде да напиша МАС адреса и на кой рутер :) на моя или на хуавея ?

bu12tras 02-01-2014 18:34

http://store.picbg.net/pubpic/6C/04/...c324116c04.PNG

Ето така, незнам защо при теб има толкова опции в менюто при мен няма а и не ми трябват :)

om63 02-01-2014 18:39

Цитирай:

Първоначално написано от hitman (Мнение296922)
Ето така, незнам защо при теб има толкова опции в менюто при мен няма а и не ми трябват :)

Явно услугите са различни. В договора ми изрично е посочено - реален, динамичен и си викам ха.. далаверка. Мерси за отделеното време. Просто се изненадах, че не съм видял такава възможност при мен.

bu12tras 02-01-2014 18:40

При мен услугата е fibernet20Mbit + tv/extra+30

om63 02-01-2014 18:47

Цитирай:

Първоначално написано от hitman (Мнение296924)
При мен услугата е fibernet20Mbit + tv/extra+30

Моята е ADSL 10 като в меню "моята мрежа" позиция, "настройки за достъп" изобщо няма както е при Вас. Достъп мога да пипам директно в хуавея.
Но понеже писахте отговора си непосредствено под въпроса на колегата съдържащ същия модем, реших че може да има врътня :) Както и да е Благодаря .

bu12tras 02-01-2014 18:48

А за АДСЛ е така , не разбрах ,че за него питаш мислех че за fiber net
Няма как да избегнеш техния модем, ползваш го задължително и там вече ти трябва бридж ,обади им се по тел , ще го направят за 1 мин.

СветлинСтаев 03-01-2014 17:19

Цитирай:

Първоначално написано от мнн (Мнение296893)
Няма как да стане това!
Между UTP-то, което идва от вън (или от ONT, в случай на FTTH) и IPTV приемника трябва да има у-во на Layer 2 (комутатор). Рутерът е L3 у-во, затова трябва портът, на който се включва STB-то да е "бриджнат".

По този въпрос да попитам за L2 и L3 - този рутер на виваком не е ли стандартен рутер с различно флашнат софтуеър, за да играе ролята на L2 - реално не би ли било възможно друг вид рутер със софтуеър да може да се докара да разпределя сигнала по същия начин като техния, но да има по-голям обхват и функции?

До колкото разбирам сигналът, който идва до дома е през интернет кабел, но е разделен на различни честоти и техния рутер играе точно ролята да раздели тези честоти на Интернет и телевизия.

om63 03-01-2014 17:59

Цитирай:

Първоначално написано от СветлинСтаев (Мнение297116)
По този въпрос да попитам за L2 и L3 - този рутер на виваком не е ли стандартен рутер с различно флашнат софтуеър, за да играе ролята на L2 - реално не би ли било възможно друг вид рутер със софтуеър да може да се докара да разпределя сигнала по същия начин като техния, но да има по-голям обхват и функции?

До колкото разбирам сигналът, който идва до дома е през интернет кабел, но е разделен на различни честоти и техния рутер играе точно ролята да раздели тези честоти на Интернет и телевизия.

Разбира се, че не е така. Това не е VHF и UHF по коаксиал. Каква роля играе един рутер - да маршрутизира пакети грубо казано като ги променя ( в адресната част ) . Каква роля играе един суич - да комутира пакети без да ги пипа в адресната част. Говоря за IP адресация :) Че при MAC е по-различно.
Що се отнася до първия въпрос - да би могло. Всеки рутер е стандартен - по съответните мрежови стандарти. Съответно и всяко устройство в OSI модела .. иначе няма просто да бачкат ако си говорят нестандартно. Но защо трябва да се усложни всичко - предложената от мен по-горе схема - какво не Ви хареса ? Само жици и ще върви.

СветлинСтаев 03-01-2014 18:14

ами проблемът при мен е следния най-общо казано. В апартамента в антрето има една мрежова кутия, където е входния кабел както и изходи за окабеляването по стаи - хол и спалня. Точно там са сложили Виваком техния рутер като взема сигнал от входния кабел и през техния суитч/рутер изкарва 2 кабела, които влизат в изходите за хола и спалнята. Този в хола влиза директно в приемника, а от спалнята получавам кабел от компютъра.

Проблемът идва в това че имам медия стриймър до телевизора, който има wifi и ethernet опция за свързване към мрежови устройства, за да възпроизважда съдържанието от там. Понеже в хола имам само един изход и той е взет от кабела за приемника не мога да вържа стриймъра по ethernet, което не би било проблем ако на виваком рутера имаш достатъчно силен сигнал, за да го вържа безжично и той да взема филмите от десктопа ми в спалнята (вързан през ethernet от вивакомския рутер). Та това, което ми беше първоначален замисъл беше да сменя техния рутер с моя, който е с dd-wrt и има доста опции за конфигуриране и си мислех, че има настройка, която ми позволява да разделям сигнала както техния го прави (и който освен разделяне има и wifi опция, но слаба).

Но се оказа, че не става, та опцията е да сложа моя рутер след техния - или в хола или директно в мрежовата кутия в антрето, но тогава той при всички случаи идва между техния рутер и приемника и приемника не работи.

Ако го сложа преди техния рутер, техния рутер въобще нищо не става и губя и телевизията и интернета. Та при всички случаи нещата никак не са розови, а все ми се струва, че най-лесното решение е конфигуриране на моя рутер като тяхния, все пак в момент техния работи точно както го искам само че е със слаб сигнал (за което не мога да ги виня, все пак е безплатен рутер).

Та това е моята дилема, май сега за първи път я пиша в темата, а с това трябваше да започна. Та според теб има ли решение в комбинация с моя рутер или да се отказвам и да чакам да ми изтече договора с тях и да се местя към друг доставчик с по-малко ограничения :(

om63 03-01-2014 18:20

Цитирай:

Първоначално написано от СветлинСтаев (Мнение297124)
ами проблемът при мен е следния най-общо казано. В апартамента в антрето има една мрежова кутия, където е входния кабел както и изходи за окабеляването по стаи - хол и спалня. Точно там са сложили Виваком техния рутер като взема сигнал от входния кабел и през техния суитч/рутер изкарва 2 кабела, които влизат в изходите за хола и спалнята. Този в хола влиза директно в приемника, а от спалнята получавам кабел от компютъра.

Проблемът идва в това че имам медия стриймър до телевизора, който има wifi и ethernet опция за свързване към мрежови устройства, за да възпроизважда съдържанието от там. Понеже в хола имам само един изход и той е взет от кабела за приемника не мога да вържа стриймъра по ethernet, което не би било проблем ако на виваком рутера имаш достатъчно силен сигнал, за да го вържа безжично и той да взема филмите от десктопа ми в спалнята (вързан през ethernet от вивакомския рутер). Та това, което ми беше първоначален замисъл беше да сменя техния рутер с моя, който е с dd-wrt и има доста опции за конфигуриране и си мислех, че има настройка, която ми позволява да разделям сигнала както техния го прави (и който освен разделяне има и wifi опция, но слаба).

Но се оказа, че не става, та опцията е да сложа моя рутер след техния - или в хола или директно в мрежовата кутия в антрето, но тогава той при всички случаи идва между техния рутер и приемника и приемника не работи.

Ако го сложа преди техния рутер, техния рутер въобще нищо не става и губя и телевизията и интернета. Та при всички случаи нещата никак не са розови, а все ми се струва, че най-лесното решение е конфигуриране на моя рутер като тяхния, все пак в момент техния работи точно както го искам само че е със слаб сигнал (за което не мога да ги виня, все пак е безплатен рутер).

Та това е моята дилема, май сега за първи път я пиша в темата, а с това трябваше да започна. Та според теб има ли решение в комбинация с моя рутер или да се отказвам и да чакам да ми изтече договора с тях и да се местя към друг доставчик с по-малко ограничения :(

Малко манджа с макарони. Ако включите в антрето Вашия рутер включен в порта на вивакомския, който сега е за компа в спалнята. Ще получите уайфи а пък във някой свободен порт на Вашия рутер включвате компа в спалнята и медиастриймъра по уайфи :) така не става ли ? Макар че лично аз бих преокабелил. И нека не говорим за входове и изходи - портове са.

СветлинСтаев 03-01-2014 18:26

извинявай за изказа, портове имах предвид и така трябваше да го напиша :)

Това, което предлагаш е вариант, когато го пробвах не тръгна но може би трябва да му добавя MAC адреса на рутера в my.contact.bg и ще тръгне. Преди го бях настроил на DHCP и не получаваше IP от вивакомския рутер. Много ми се искаше да има вариант стриймъра да е по ethernet, но явно това ще е компромисът.

А в този ред на мисли, ако взема един прост switch и го сложа в хола между вивакомския рутер и приемника и разделя сигнала и там до приемника и стриймъра мислиш ли че може този switch да бъде напълно прозрачен и да не пречи на приемника и ще има ли опция стриймъра да вижда устройствата зад моя рутер (те май ще се в различни мрежи?)

om63 03-01-2014 19:02

Цитирай:

Първоначално написано от СветлинСтаев (Мнение297126)
извинявай за изказа, портове имах предвид и така трябваше да го напиша :)

Това, което предлагаш е вариант, когато го пробвах не тръгна но може би трябва да му добавя MAC адреса на рутера в my.contact.bg и ще тръгне. Преди го бях настроил на DHCP и не получаваше IP от вивакомския рутер. Много ми се искаше да има вариант стриймъра да е по ethernet, но явно това ще е компромисът.

А в този ред на мисли, ако взема един прост switch и го сложа в хола между вивакомския рутер и приемника и разделя сигнала и там до приемника и стриймъра мислиш ли че може този switch да бъде напълно прозрачен и да не пречи на приемника и ще има ли опция стриймъра да вижда устройствата зад моя рутер (те май ще се в различни мрежи?)

Ми набийте му на тоя ваш рутер, дето така и не разбрах какъв е, някое статично IP от скоупа. Разберете че суича не разделя сигнала, а го превключва. Ако го разделяше щяха да му викат сплитер. Яко Ви се мажат понятията. Дали ще са в различни мрежи ама хич не зависи от суича. Зависи от Вас. Всички тия устройства в крайна сметка са направени за да Ви е удобно да си решите както искате проблемите, а не да си създавате нови. Защо всъщност не се консултирате с Виваком, колкото и идиотско да е. Излъжете ги нещо да пратят на място човек и си говорете направо с него. Все пак едно е око да види друго е да си обясняваме тук разбрали, недоразбрали.

СветлинСтаев 03-01-2014 19:23

ами точно след разговор с техните техници на място реших да се заема сам, защото им обяснявам какво искам да направя, но според тях било невъзможно. Аз не разбирам много наистина, но се интересувам и имам желание да се науча и затова и се включих в този форум за помощ. Това, което имах предвид за хола може би наистина е "сплитер" на трафика, но понеже съм куц в терминологията не успях да се изразя правилно. В крайна сметка има ли такова устройство за тази цел?

Моят рутер е LinkSys WRT160N флашнат с DD-WRT v24-sp2. Той далеч не е най-бързия, но все пак е 5 годишен и тази година смятам да го сменя с един ASUS RT-AC68U и към него да вържа HDD през USB порта, в него да слагам филмите с достъп от десктопа, стриймъра и т.н.

Streamer-а ми е Apple TV 2, което също плаче за смяна, защото плейва само до 720p, но при всички случаи искам да изградя мрежата сега, а после само да се ъпгрейдват устройствата, за да се увеличи и преноса на данни по мрежата - дали ще е стрийминг на 1080p или 4K или пренос на данни. Проблемът е че апартаментът е вече окабелен и въпреки че може би най-добре трябва да се окабели според целите в момента няма вече как без сериозен ремонт.

В крайна сметка успях преди малко да подкарам моя рутер след техния и сега стриймъра е вързан през wifi, а десктопа през ethernet, което е добре за момента.

om63 03-01-2014 20:59

Цитирай:

Първоначално написано от СветлинСтаев (Мнение297141)
ами точно след разговор с техните техници на място реших да се заема сам, защото им обяснявам какво искам да направя, но според тях било невъзможно. Аз не разбирам много наистина, но се интересувам и имам желание да се науча и затова и се включих в този форум за помощ. Това, което имах предвид за хола може би наистина е "сплитер" на трафика, но понеже съм куц в терминологията не успях да се изразя правилно. В крайна сметка има ли такова устройство за тази цел?

Моят рутер е LinkSys WRT160N флашнат с DD-WRT v24-sp2. Той далеч не е най-бързия, но все пак е 5 годишен и тази година смятам да го сменя с един ASUS RT-AC68U и към него да вържа HDD през USB порта, в него да слагам филмите с достъп от десктопа, стриймъра и т.н.

Streamer-а ми е Apple TV 2, което също плаче за смяна, защото плейва само до 720p, но при всички случаи искам да изградя мрежата сега, а после само да се ъпгрейдват устройствата, за да се увеличи и преноса на данни по мрежата - дали ще е стрийминг на 1080p или 4K или пренос на данни. Проблемът е че апартаментът е вече окабелен и въпреки че може би най-добре трябва да се окабели според целите в момента няма вече как без сериозен ремонт.

В крайна сметка успях преди малко да подкарам моя рутер след техния и сега стриймъра е вързан през wifi, а десктопа през ethernet, което е добре за момента.

Рутерът е добър, нищо че е 5 годишен. Имах такъв, но за съжаление токов удар му видя сметката. Не познавам добре dd-wrt. OpenWrt ползвам и практически няма ограничения в конфигурирането за домашните нужди. Сплитер на трафик няма. Този стриймър няма ли опция да се закачи хард към него .. иначе какво стриймва все пак :)
С две думи да разбирам че идеята рутер виваком с непосредствено закачен ваш рутер работи + вивакомската телевизия ? Ами значи сте се справили

AleksK 03-01-2014 21:33

Най-добрия вариант е входящия кабел на Виваком да включиш към един суич към него на единия порт включваш телевизията към другия твоя рутер и на портовете на твоя рутер си включваш всички устройства от вътрешната мрежа а рутера на Виваком си го пазиш в шкафа за да може като ти свърши договора да им го върнеш. И това ти решава всичките проблеми.

om63 03-01-2014 23:13

Цитирай:

Първоначално написано от AleksK (Мнение297154)
Най-добрия вариант е входящия кабел на Виваком да включиш към един суич към него на единия порт включваш телевизията към другия твоя рутер и на портовете на твоя рутер си включваш всички устройства от вътрешната мрежа а рутера на Виваком си го пазиш в шкафа за да може като ти свърши договора да им го върнеш. И това ти решава всичките проблеми.

С две думи STB одупен(сори за израза) към WAN ? Ако е с читав файъруол става... че порноманиаците напоследък се научиха да хакат камери на тв и да зяпат хорските холове :)

AleksK 03-01-2014 23:18

Цитирай:

Първоначално написано от om63 (Мнение297175)
С две думи STB одупен(сори за израза) към WAN ? Ако е с читав файъруол става... че порноманиаците напоследък се научиха да хакат камери на тв и да зяпат хорските холове :)

Нещо не ти разбрах въпроса ако може да поясниш.

om63 03-01-2014 23:25

Цитирай:

Първоначално написано от AleksK (Мнение297177)
Нещо не ти разбрах въпроса ако може да поясниш.

Мисълта ми беше че при включен сеттопбокс или iptv приемник - не знам как се нарича точно дивайса за телевизия директно в суич и оттам във WAN мрежата рискът от хакването му се измерва със сигурността на собствения му файъруол. После вече имаме точка в LAN и ако ТВ е закачен в ЛАН било с жица било с уайфи съществува реална възможност от хакване на ТВ. Ако се порови човек в съответните сайтчета даже пише как става за съответните марки. Не казвам че в конкретния случай това ще се случи, но просто има възможност. И изобщо някак си органически ме влече между мен и мрежата да има поне едно файъруолче, което ако може аз да съм си настроил. Не щото съм гениален, а щото точно по обратната причина няма да съм направил както пише в книгите дословно и ще има затруднения за евентуалните пробивачи.

AleksK 03-01-2014 23:29

Нещо май не може да се разберем ама както и да е.

om63 03-01-2014 23:39

Цитирай:

Първоначално написано от AleksK (Мнение297180)
Нещо май не може да се разберем ама както и да е.

Аз от малък си знам, че не мога да обяснявам. Затова и зарязах преди години даскалъка :) Студентите ми гледаха особено :) Както казваше един колега. Ебаси тъпите студенти .. обяснявам.. пак обяснявам.. пак.. накрая и аз го разбрах, а те не :)


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 17:32.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.