Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   ОБСЪЖДАНЕ УСЛУГИТЕ НА ВИВАКОМ ТВ САТ - Цифрова сателитна телевизия (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=236)
-   -   Разделяне на сигнал за ТВ/Интернет след рутер на Виваком (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=43790)

искрен.димов 04-05-2018 19:22

Разделяне на сигнал за ТВ/Интернет след рутер на Виваком
 
Извинявам се ако има вече такава тема, но не намерих отговор на моя въпрос.

Имам следния сетъп:
- оптика до блока
- оптичния кабел е свързан с FTP кабел (cat. 5E) който влиза в апартамента
- FTP кабела е свързан към техния рутер
- от техния рутер на LAN портовете са свързани кабелите който стигат до различните стаи (имайте в предвид, че тези кабели са вградени в стените)
- от другата страна където излизат тези кабели (през розетките) съм свързал суич, от който сигнал получава техния IPTV приемник, както и няколко други мои жични устройства.

Проблема е, че или IPTV устройството работи или другите устройства имат нет. От поддържката на Виваком казаха, че има конфликт на IP-та и нямало как да ги забият някакви статични локални IP на устройствата зад суича.

Нямам вариант да си пусна втори кабел от техния рутер до другите устройства, защото не искам да ми се мотаят кабели навсякъде. Някой има ли идея как с текущия сетъп да имам и жичен нет за други устройства след суича, и съответно ТВ?

111111 04-05-2018 19:48

С Vlan не ще ти се усложни инвестицията.

искрен.димов 05-05-2018 01:13

Цитирай:

Първоначално написано от 111111 (Мнение481007)
С Vlan не ще ти се усложни инвестицията.

Благодаря за отговора. Можеш ли да бъдеш малко по - конкретен? Какво смяташ, че трябва да закупя като хардуер, за да се получат нещата?

mistor 05-05-2018 10:23

Цитирай:

Първоначално написано от искрен.димов (Мнение481005)
Нямам вариант да си пусна втори кабел от техния рутер до другите устройства, защото не искам да ми се мотаят кабели навсякъде. Някой има ли идея как с текущия сетъп да имам и жичен нет за други устройства след суича, и съответно ТВ?

Ако не ти се пускат кабели , може да се разделят съществуващите . За единия линк се ползва стандартните 2 двойки , за другия линк другите 2 двойки ( които при 10/100 мрежа реално не се ползват )

искрен.димов 05-05-2018 13:40

Това обаче значи, че няма да мога да ползвам гигабитова връзка? Доколкото знам това разделяне на 1 кабел пусна 100 Mbps, а аз съм осигурил цялата ми инфраструктура да е гигабитова (най - вече за стрийвмане на 4К локално и т.н.)

111111 05-05-2018 15:13

TL-SG105E Гигабитов с влан и интерфеис за управление

Skyfire 06-05-2018 10:37

Хм
 
Привет, чакайте малко?

Какво точно трябва да се раздели?


Медният кабел, който идва до вратата ти и веднага влиза в рутера, може да се направи така че веднага да везе в един TPLINK 8 портов суич за 20 лв. масово се ползва сред абонати на Виваком този тип топология, дори по спомени някога и Виваком ги слагаха на абонатите си, но сега за да минат по тънко не дават суичове а само един рутер Хуавей с 4 порта.


Медният кабел влиза в суича на първия му порт, и вече във суича вървят два VLAN-a един за IPTV и един за Internet.
На втория порт връзваш рутера, на следващите връзваш розетките, а за розетките връзваш IPTV приемниците.

Така си разделил нета от телевизията, така че да не зависи от рутера Хуавей.

Така би трябвало да нямаш проблеми.

Момчил Минков 06-05-2018 10:56

Аз до колкото разбрах, човека има по ЕДИН кабел до всяка стая, и е пуснал мрежата по него, със все тагнати канали, за това му е проблем, колеги по-горе споменаха за цепване, но мрежата е Гигабитова, така, че във въпросната стая трябва да има РАЗтагване на виланите... това му е проблема - според мен!

Skyfire 06-05-2018 11:52

Цитирай:

Първоначално написано от Момчил Минков (Мнение481199)
Аз до колкото разбрах, човека има по ЕДИН кабел до всяка стая, и е пуснал мрежата по него, със все тагнати канали, за това му е проблем, колеги по-горе споменаха за цепване, но мрежата е Гигабитова, така, че във въпросната стая трябва да има РАЗтагване на виланите... това му е проблема - според мен!

Ще дам пример с мен у дома, как са нещата...

Идва до мен оптичен кабел, влиза в ONT Alcatel и излиза меден кабел, този меден кабел влиза в 8 портов TPLINK суич на първия му порт, на втория си закачам рутера на хуавей, на трети порт първият си приемник за IPTV, на четвърти порт втория си приемник и на пети порт третия си приемник.

Приемниците ми са в различни стаи, и съм окабелявал със кабелни канали за да крия кабелите.

Рутера е настроен да е в режим на ван порта си да взима DHCP и за това влиза във VLAN за нета.
Пиемниците са със статични айпи адреси и са в мрежата за IPTV и са във VLAN за IPTV. (статични са само по време на работа, при изключване изцяло тока на приемника и новото му пускане, при този процес може да си вземе други статични айпита до следващото спиране и пускане на приемника по мое наблюдение.


Ако в случая на съфорумника, медният кабел стига до рутера, и в рутера закача пач кабелите отиващи дорозетките в другите стаи.

То той спокойно може до рутера да сложи суич, медния кабел да вкара в суича на първи порт, на втори да закачи рутера, а на следващите да закачи пач кордите отиващи до розетките в другите стаи.

Ще е едно към едно с моята топология, разликата ще е че неговите кабели са скрити зад стената и са с розетки, а при мен са с кабелни канали по стената скрити и без розетки.


Това с тагването и ратагването не ми стана много ясно, както и това с отговора на виваком за конфликт на айпи адреси...


Да уточним за тагването.

Тагване и унтагване има при интелигентните мрежови оборудвания.
Хуавей рутерът на съфорумника, както и IPTV приемниците не разбират от VLAN мрежи.....

Просто тези устройства са в правилните VLAN мрежи само защото са вкарани на Layer 3 по IP в тези межи.

Примерно устройство, което се закачи за мрежата на виваком и търси айпи по DHCP, ще си вземе айпи статично или динамично публично!
Примерно ако закачиш IPTV приемник, той ще си търси сървър от който да си налее конфигурация, и мисля че всички приемници са конфигурирани да търсят определени сървъри в определена мрежа, например 10.хх.хх.хх и като си намерят сървъра и почнат да си говорят, приемника ще си вземе айпи от мржа 10.xx.xx.xx.

Като видимият DHCP сървър е само за нет.
А другият сървър за IPTV той не е достъпен по подразбиране, и може да се отправи заявка към него от приемник, само ако приемникът е предварително вкаран в мрежата в която е сървърът.

Ако закачиш интелигентен рутер например за мрежата на виваком, нали wan порта на този интелигентен рутер е закачен за мрежата на виваком, и му е зададено да вземе IP oт DHCP сървър и той ще си вземе, сега обаче ако бриджнем този wan порт с VLAN интерфейс с произволно ID, то и почнем да наблюдаваме на този vlan интерфейс, който сме си създали и бриджнали към wan порта, ще видим как ни тече трафика само за IPTV, по този начин ще сме унтагнали само трафика за IPTV.

И си мисля че интернет трафика до нас идва унтагнат а IPTV трафика идва до нас тагнат.

Крайните ни устройства от виваком би трябвало да не разбират от тагнати трафици, а само от унтагнати.


Не мога да си го обясня точно как стоят нещата с тези тагнати и нетагнати трафици.

Ако наистина крайните устройства не разбират от тагнат трафик, то те успяват да получат трафика, като се вкарат в мрежата в която е трафика.


Примерно по мрежата ти текат два трафика, трафик с мрежа 82.109.хх.хх и трафик с мрежа 10.хх.хх.хх.

И за да получат крайните устройства трафик в обща преносна среда.
Устройство 1 трябва да се вкара в мрежа 82.109.хх.хх а Устройство 2 в мрежа 10.хх.хх.хх.

Можеби тук има нейтив вилан в който вървят унтагнати трафици.

Не знам как са го имплементирали.

Skyfire 06-05-2018 12:27

За мен обяснението е нейтив vlan с нетагнат трафик и пакетите се ориентират как да стигнат до дестинацията си според сорс и дестинейшън IP адрес в хедъра си, от сорса до дестиейшъна си.


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 12:30.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.