Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ

Digital TV Forums - БЪЛГАРСКИЯТ ФОРУМ ЗА ЦИФРОВА ТЕЛЕВИЗИЯ (http://www.dtv-bg.com/index.php)
-   МОТОРИ И ПОЗИЦИОНЕРИ (http://www.dtv-bg.com/forumdisplay.php?f=184)
-   -   H-H или линеен мотор (http://www.dtv-bg.com/showthread.php?t=7819)

heracle 21-02-2010 21:33

H-H или линеен мотор
 
2Прикачено(и)
H-H или линеен мотор, това е въпроса ?
Принципно съм застъпник на параболичните антени, колкото по голяма толкова по добре, но предвид че напоследък се налагат по малките офсет антени предлагам( давам идея, непродавам ) ето това решение на картинката по доло.
Целта е да се избегнат проблемите с Н-Н моторите и някои модели приемници.....

kanzas 21-02-2010 22:27

от моя скромен опит ще ти кажа че линеиния е за предпочитане ....според мен разбирасе...по малко от година бях с хх...на двапъти блокира ,че даже и рисет бутона не помогна....и нали се сещаш какво се случва ...всичко долу и след като развъртя отново настроики и ...дълга и широка...до следващия път които беше след 2-3 месеца....пак същото ...добре че преди зимата се счупи хобота та окончателно нямаше за какво да се захвана да го правя....даже беше и в гаранция....сега сложих една полярна стоика ,която е малко малка и я нямам цялата дъга,ама като стане по-налято ще се прави може и на бройка да съм "случил"незнам обаче колко висене отиде по покрива за пустия му хх мотор......;;650

междудругото полярната ми стоика е точно като тази на снимката,която си сложил...само че съм сменил мотора с по голям.......та тя е малка за цялата дъга...

dolby 22-02-2010 02:02

има ли ги тия полярни стойки? преди време ми трябваше . така и не успях да намеря

heracle 22-02-2010 12:31

Има ги, ама за да нестава реклама на лични мога да ти кажа от къде да си намериш.

dolby 22-02-2010 12:41

Цитирай:

Първоначално написано от heracle (Мнение33125)
Има ги, ама за да нестава реклама на лични мога да ти кажа от къде да си намериш.

ами няма да ти се разсарда ако ми пратиш на ЛС :)

bu12tras 22-02-2010 21:51

Хайде да се включа и аз ,тези две окачвания са проектирани и монтирани от колегата въ123 ,и двете са с антени стронг ,второто клипче е от вчера ,окачването позволява и повече но мотора е 12" и не стига за повече 30запад- 75изток
http://www.vbox7.com/play:98ab583c

http://www.vbox7.com/play:c7fa59ce

Въйко 22-02-2010 23:56

Ако се обърне мотора в случая на втория клип ще се завърти антената повече на изток но в случая по-важно е да се гонят западните спътници.

Както спомена колегата по-горе с полярно окачване се губят част от крайните спътници по дъгата но с обръщането на мотора се хващат но бягат от другия край,това е нещо съвсем нормално защото просто самата идея на полярното окачване и мотора е такава че няма как да се завърти всичко както го правят ХХ моторите.Има един момент в който ако не се ограничи мотора да се разгъва и може да изтърве антената да прехвърли от тежестта й грубо казано,това му е слабо място при максимално разпъване.Друг вариант е при максимално разгъване когато е прибран шарнира към остта на окачването да се заклещи и да неможе да я върнеТова е другата причина поради която се губят част от спътниците.

Моите мнения за двата вида окачвания и мотори са следните:

"+" за ХХ мотора:
-покрива цялата дъга 45В-90Е
-ако приемника управлява такъв мотор се избягва допълнителен кабел за захранването и управлението на линейния мотор
-отпада позиционер
-не изисква място за монтаж на тераса или по-тесни пространства
-принципно по-лесна настройка и командване по УСАЛС

"-" за ХХ мотора
-цената,хубавите яки мотори са по 200 и нагоре лева
-чести проблеми със забиване и "смахване" на мотора
-бързо увеличаващите се луфтове
-при голяма дължина на кабела недостиг на напрежение особенно ако се върти по вертикална поляризация
-големите 110 или 120 антени сериозно го "лашкат" при вятър и бързо му се скъсява живота
-големите луфтове не позволяват точна и презизна настройка
-"пазене" на мотора-при силен вятър да не се върти,при обилен снеговалеж и обледяване и натежаване на антената често изпитва сериозно натоварване да върне антената от крайните позиции.
-изключително опасно да се монтира на такъв мотор голяма антена на незащитено място особенно на покрив без завет.



"+" за линейния мотор
-може да се изпозва при всякакъв приемник без значение какъв протокол подържа понеже позиционера може да се управлява независимо от приемника
-при обслужване гарантира дълги години безпроблемна работа
-не се влияе от поляризацията на канала по който ще се подават командите на позиционера понеже той си подава 36V към мотора а не 14 или 18V.
-минимални да не кажа нулеви луфтове в мотора и окачването което гарантира презизна настройка и стабилен прием във ветровито време
-неподатлива конструкция на ветрове,антената може да се монтира на покрив или незащитено място без никакви проблеми и притеснения
-може да се върти антената и в ураганни ветрове без притеснения,все пак 12" мотор е конструиран да издържа на 150 параболи така че 110 или 120 офсети немогат да го натоварят толкова колкото голямата по площ парабола.Ако се използва 12+ или 18" то вече мотора няма да усети почти нищо
-след години експлоатация ако се появят луфтове в окачването се сменят втулки или лагери а ако мотора се повреди се сменя лесно без това да повлияе на настройката на антената
-възможност да се монтират безпроблемно от 110см нагоре тежки офсетни антени
-тежестта на антената и клатенето по вертикала се поема от окачването а усилието при завъртане при вятър се поема от рамото на окачването и масивните части на мотора

"-" за линейния мотор
-нужда от повече място отзад и по височина
-по-тежка конструция на стойката за окачването
-допълнително окабеляване и допълнителен апарат (в случая позиционер)
-по-трудна настройка
-ограничаване на част от спътниците в сравнение с ХХ мотора
-нвъзможност да се командва по УСАЛС което налага допълнителна ръчна настройка по позиции
-специфично прещракване на позиционера при завъртане по дъгата
-сборната цена от окачване,стойка,позиционер и мотор е по-висока от тази на ефтините ХХ мотори


Общо взето става ли дума за 90 и до 90см офсетка ХХ мотора няма равен но при големите и тежки антени полярното окачване си е класика.

heracle 23-02-2010 00:04

моя 24" мотор върти 2,10 антена от 30w- 95e ;;573

горе на картинките както е голямо разстоянието между задния и предния шарнир на мотора, е по добре да е 18", създава по голяма стабилност като не е разгънат телескопа на мотора на макс. дори на пещерски антени 1,40 слагам 18" -ки.

Хиена 23-02-2010 00:08

Браво на Въ123, това е една прекрасна лекция за видовете мотори и тяхното приложение.Тази тема трябва да се стикне. ;;650

Въйко 23-02-2010 00:34

Цитирай:

Първоначално написано от heracle (Мнение33207)
моя 24" мотор върти ...

Тоя па и нагъл ;;598
Тя тая гад като се разгъне и става колкото мен дълга :hammer:

При офсетните полярни окачвания съм се убедил че има възможност за големи вариации.На мойта офсетка така съм го направил че с целия си ход на 12" мотор въпреки че мотора ми е от изток повече от 57Е неможе да се прибере но се обръща на запад до 45W бе никакъв проблем,просто такава дъга ми трябваше.
Не че най-използвания диапазон не е от 45Е до 9 или 12,5W ама това е друга тема ;;573

Стоян6 23-02-2010 20:53

Категорично полярна стойка с линеен мотор е по-правилният вариант.Ако пък оста се направи на лагери...няма да мръдне години.Единствено мотора може да направи луфтове за 5-6 години,но 12"-18" струва около 30-40лв.Позиционера при мен работи вече повече от 7 години и не ми е създавал никакви проблеми.Съмнявам се,че Н-Н мотор ще излезе по-изгодният вариант.

Въйко 23-02-2010 22:46

Определено на лагери е по-добре но зависи...Ако са нормални радиални лагери си се поразхлопват,е не е много но пак си е луфт въпреки че се обира от остта с натягане но това определено не е правилния начин защото самия лагер не работи както трябва.Вече ако трябва да е на радиално-аксиални работата става бижу но много се оскъпява първо заради лагерите,второ заради нуждата да се използва семеринги,допълнителни дистанционни втулки,пасване по точен размер в допуски на тялото което ще държи външната черупка на лагера,набиване на преси и т.н. неща които определено ще вдигнат доста цената на самото окачване.
В крайна сметка ако говорим за офсетки на полярно няма смисъл чак толкова да се използва толкова мощно окачване,вече има хубави композитни материали които могат да се използват и не изискват подръжка никаква понеже при тях отпада нуждата от смазване на остта.

moreg 24-02-2010 11:58

И аз съм за линейния мотор!
ВЪ 123 e описал абсолютно точно и правилно предимствата и недостътъците на двата типа!
Аз имам две офсетки едната е с линеен мотор а другата с H-H мотор и определено тази с линейния никога не ми е създавала проблеми!
Докато при тази с H-H мотора докато накарам дрийма 500 да я върти без проблеми ми побеляха косите!
Определено счупи ли се един ден H-H мотора ми, ще монтирам полярно окачване и на другата ми офсетка

ivo 24-02-2010 19:11

За по-малки от 1 метър антени не си заслужава инвестицията в линеен мотор. Моята е 1,25м офсетка и е доста тежка. Без да правя реклама на Ники, но откак съм го купил НН мотора минаха вече няколко години и не се е чупил. Тогава струваше 99 лева мисля. Въртя го и през ледове и през ветрове. Да не мисли някой, че ще стана от дивана да гледам колко вятър духа и колко лед има по антената. На всичко отгоре го въртя със захранването на DB500, което според някой не издържало мотора. Като изключим, че съм му сменял кондензаторите вътре нищо друго не съм сменял по него - говоря за захранването. Е вярно луфтовете са малко по-големи от на линейният мотор, но пък това се компенсира с размера на чинията. За сравнение ще ви кажа, че тъста ми върти антена 2,20 направена от стъклопласт с 18 инча мотор и при големи минусови температури, той просто отказва да се завърти.

Момчил-Търговище 24-02-2010 20:06

Аз съм с мотор от 1997 г. и при големи студове (въртял съм на -15) не ми е правило проблеми.Антената я взех преди месец,1.50 русенска парабола с линеен мотор. :)

Въйко 24-02-2010 20:37

Цитирай:

Първоначално написано от ivo (Мнение33322)
... тъста ми върти антена 2,20 направена от стъклопласт с 18 инча мотор и при големи минусови температури, той просто отказва да се завърти.

Свали на тъста ти мотора и ми го прати с една кутийка Каменица и на следващия ден като ти го върна няма да има никакъв проблем повече с него.Още не е късно да се спаси.
Принципно 18" хич не е за такава антена така че грешката е в него че е сложил такъв мотор.Ако е с 24" няма да има грижи.

Васил 24-02-2010 21:02

[quote=Въ123;33291]Определено на лагери е по-добре но зависи...Ако са нормални радиални лагери си се поразхлопват,е не е много но пак си е луфт въпреки че се обира от остта с натягане но това определено не е правилния начин защото самия лагер не работи както трябва.Вече ако трябва да е на радиално-аксиални работата става бижу но много се оскъпява първо заради лагерите,второ заради нуждата да се използва семеринги,допълнителни дистанционни втулки,пасване по точен размер в допуски на тялото което ще държи външната черупка на лагера,набиване на преси и т.н. неща които определено ще вдигнат доста цената на самото окачване....
Колега ,някъде да си виждал чертеж на такова окачване или поне добра снимка?Искам да си направя полярна стойка на лагери.

extrem 03-03-2010 13:26

1Прикачено(и)
Въпроса ми е дали някой има впечатление за този вид окачване и по-точно с този вид мотор с вградения позиционер.Интересува ме стабилността на позиционера(забива ли често или изобщо,работи ли коректно) и в какъв диапазон ще работи нормално системата.

dolby 03-03-2010 17:53

Цитирай:

Първоначално написано от extrem (Мнение33911)
Въпроса ми е дали някой има впечатление за този вид окачване и по-точно с този вид мотор с вградения позиционер.Интересува ме стабилността на позиционера(забива ли често или изобщо,работи ли коректно) и в какъв диапазон ще работи нормално системата.

имам такъв, тоя не знам кво производство е ама моя за нищо не става. мисля да ползвам само полярната стойка и да сложа 12" мотор и позиционер

koscom 03-03-2010 20:41

http://img3.imageshack.us/i/03032010410.jpg/
http://img693.imageshack.us/i/03032010409.jpg/
http://img94.imageshack.us/i/03032010408.jpg/
http://img534.imageshack.us/i/03032010411.jpg/
Аз си ползвам мотора от почти година и съм много доволен.Дори в големите студове тази година нямаше проблем.Въртя си го от 39 до 0.8 -абсолютно точно си ме позиционира винаги!Оригиналното полярно окачване не съм го монтирал, защото си имам мое "хенд мейд";)

Didko 02-06-2010 21:02

А колко по-здраво е решението с линеен мотор спрямо Н-Н?
В квартал Витоша съм - точно над Студ.гард. Стронг 2100 мотор за 7 месеца даде фира. Паницата е ТД110. :twisted:

Въйко 02-06-2010 21:24

Безвъзвратно по-здраво е полярното окачване.В класическия вариант полярно окачване с линеен мотор на 36V и позиционер забравяш за ветровете и смахването на мотора.Ако щеш и 100м кабел опъни,не го бърка мотора.Последно пробвах един линеен мотор с 80м кабел и единственото което стана е че въртеше малко по-бавно но се усещаше по леко забавената смяна на цифрите на диспея на позиционера.

Didko 02-06-2010 21:31

Дължината на кабела е под 20м.
Това ми е монтажа в момента:
http://img25.imageshack.us/img25/8255/imgp1047.jpg

Ако мина на линеен мотор, ще сваля горната рамка малко надолу и ще резна цялата мачта.
Мултифийда ще ми излезе по-солен, защото по сметки ще трябва да сложа поне още 1 паница, като добавим и конверторите и ралтата стана дебела.
Затова, май се навивам за линеен мотор. Пак да питам - стойка? От къде?

Въйко 02-06-2010 21:44

Аааа ти ли си този.Това предполагам е снимката още като я монтира,дървеното трупче още ли е там ;;573

Ще срежеш на баба си шортите ще срежеш.Може да свалиш малко горната рамка но вертикалната тръба ще ти трябва цялата защото на мотора му трябва ход да се върти отзад а и стои под наклон надолу.

Стоян 02-06-2010 21:44

Впечатляващ монтаж, евалла! ;;650

Аз съм с линеен мотор и позиционер и парабола, екстра е.

Didko 02-06-2010 21:47

3-ти път: стойка? :)

Стоян 02-06-2010 21:51

Какъв ти е проблемът със стойката? Параболата си идва със спец. стойка-окачване, която се нахлузва върху тръба. Като гледам при теб стърчи една тръба нагоре, най-вероятно ще трябва да се сложи малко по-дебела. Ако линейният мотор не успява да се движи свободно в пространството до комина, ще изнесете още наляво (на снимката) вертикалната тръба.

Didko 02-06-2010 21:53

Не тъй, искам да си ползвам офсетката :)

Въйко 02-06-2010 22:05

2Прикачено(и)
Цитирай:

Първоначално написано от Didko (Мнение40408)
3-ти път: стойка? :)

Еееее стойка та стойка :worry:
Значи ще я обърнеш стойката за да е свободно отзад за мотора и си готов.Тогава вече можеш да срежеш тръбата.
Няма да сваляш горната рамка надолу защото все пак анената си има голяма площ и ще намалиш много рамото.

Е офсетката ще си ползваш де,кой ти е казал да я сменяш с парабола?
Ето ти да видиш мойта.

heracle 03-06-2010 00:10

Цитирай:

Първоначално написано от Didko (Мнение40408)
3-ти път: стойка? :)

056/830083 сат+ там имат доста полярни окачвания за офсети

koscom 03-06-2010 07:57

Ей това ще ти свърши работа....
http://www.volta.bg/index.php?page=i...D=&itemID=6393
http://img10.imageshack.us/img10/7351/main6393.jpg

Uploaded with ImageShack.us

stareca68 03-06-2010 13:12

Цитирай:

Първоначално написано от koscom (Мнение40449)
Ей това ще ти свърши работа....
http://www.volta.bg/index.php?page=i...D=&itemID=6393


Uploaded with ImageShack.us

Само за парабола ли става?

koscom 03-06-2010 20:50

Не, разбира се! Само за офсет-вижда се по конструкцията:lol15:
Иначе само мотора/DiSeqC-1.2/ може да се ползва и с полярно окачване за парабола до 120 см! Той си е линеен с вграден позиционер!Ползвам го от близо година-без забележки;;602

Didko 04-06-2010 00:44

Това ми се струва голям ташак.
Колега, каква паница си закачил върху това нещо? При мен ветровете са много истински и наистина не мога да повярвам в това нещо, че ще издържи.

koscom 04-06-2010 08:14

Антената ми е някаква германска с размери 68/74 стоманена-взех я преди много години...Полярното окачване е хендмейд, защото преди години не намерих тук такова за офсет.Взел съм си сега една FUBA 85,но още не е дошла:s103. Иначе ето снимки за да получиш бегла представа за размера на окачването.
http://img43.imageshack.us/i/04062010443.jpg/
http://img228.imageshack.us/i/04062010442.jpg/

moreg 30-11-2010 12:29

Питане относно полярно окачване и линеен мотор?
 
Къде в София може да се намери Полярно окачване за офсетова антена? Имам GS 120 и не съм особенно доволен от H-H мотора и напролет ще има смяна!
Чета, че имало някакви линейни мотори с вграден позиционер.... да разибрам ли че на таков мотор няма да има нужда да ползвам външен позиционер а ще си го въртя директно по дисек от дрийма?;;601
Благодаря за отговорите:;810
ако може линк към място където продават полярно окачване за офсет а също така и линк към такъв линеен мотор с вграден позиционер ако има изобщо такъв на пазара де?

petkoshop 30-11-2010 13:15

Забелязах че имам луфт на HH-мотор Opticum DM-2800 с антена Triax 110 ( крайният ръб на антената се мести с 1.5-2 см при натиск). Някой знае ли дали това е фабричен луфт или мотора "тръгнал" от силните ветрове.

Питагор 30-11-2010 13:42

http://satshop.bg/product.php?id_product=221
Може да провериш дали това ще ти свърши работа .

Didko 30-11-2010 14:04

Тъй, тъй... да взема да го напиша в прав текст - Ако имате офсетка над 1м на проветриво място - забравете за Н-Н мотор. Иначе просто ще трябва да го подменяте като консуматив, а той не е евтин!
За истинско полярно окачване за офсетки се обърнете към колегата Въйко. Ако има желание, ще ви барне по едно. ;;650 Линейни мотори се намират, а позиционери -> http://www.satcom-bg.net/index.php?productID=227

moreg 02-12-2010 09:47

http://satshop.bg/product.php?id_product=221
Някой има ли преки впечатления от това окачване? надеждно ли е?цената е много примамлива, но дали си струва?;;601


Всички времена са във формат GMT +3. Часът е 17:11.

DTV-BG Powered by vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.